| Joanna2000 a întrebat:

Am un motan de vreo 2 ani jumatate (in februarie, anul care vine, face 3), rasa birmaneza. Parintii mei vor sa ne luam un caine. Ei vor unul de rasa mica ca sa se inteleaga cu pisica (pisoiul fiind destul de mare, 30-40 cm in inaltime), dar eu as vrea unul de talie mare sau medie. Ma gandeam la Golden Retriever pentru ca e usor de dresat si am citit ca se intelege bine cu pisicile. Intrebarile mele sunt:
1) Golden Retrieverul este agresiv in unele cazuri? Adica poate omori pisica daca se enerveaza? Oricum, daca luam unul, luam un pui deci, ma gandesc ca nu o poate rani cand e mic si apoi, cand va creste, va fi invatat cu ea.
2) Motanul ar putea rani un caine de talie mica sau chiar un pui de caine de talie mare?
3) Pisoiul poate deveni gelos pe caine si sa il atace si/sau sa plece de acasa?
4) Daca stau la curte, cainele mai trebuie plimbat asa des? Va intreb pentru ca eu as avea timp doar in weekend si parintii mei nu au timp.
5) E mai usor de plimbat un caine de talie mica sau un caine de talie mare?
6) Golden Retrieverul are momente cand poate fi foarte agresiv?
Cam astea ar fi intrebarile. Daca aveti o alta rasa de caine care se intelege cu pisicile sa imi spuneti. Imi puteti da mai multe sfaturi si informatii despre aceasta rasa de caine sau alte rase de caini.

Răspuns Câştigător
| simiy a răspuns:

Nici un caine nu e agresiv daca e crescut de mic in conditii bune. Daca aveti curte nu trebuie plimbat asa des cainele si daca il luati pui sigur nu va fi agresiv cu pisica. In schimb pisica poate fi agresiva cu cainele parerea mea ca se vor obisnui unul cu altul.