| Rezervitul a întrebat:

aș vrea să îmi cumpăr un câine dar nu știu ce rasa de câine și ce nume să îi pun. Dau fundă celui mai bun comentariu! Apropo stau la bloc

5 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Îți poți lua un bichon, sunt foarte simpatici și jucăuși.

| bbnnmm a răspuns:

Bulldog englez - câine calm, nivel de energie scăzut, nu au nevoie de plimbări lungi și dese, sunt ușor de întreținut, nu sunt pretențioși cu împrejurimile, așa că pot locui și într-un apartament.
Beagle - energici și activi, se înțeleg foarte bine cu cei mici, trebuiesc periați des, pot deveni gălăgioși.
Visla (sau Viszla) - ușor de antrenat și loial, este partenerul ideal pentru copii, are nevoie de multă activitate fizică, răspunde foarte bine la dresaj și nu este agresivă.
Bull Terrier - prietenos, cu un grad ridicat de inteligență și o doză mare de energie, au nevoie de activitate fizică frecventă.
Collie - foarte ușor de dresat, pot locui atât la bloc, cât și la curte, sunt prietenoși și inteligenți, au blana lungă și trebuie periată periodic.
Labrador Retriever - rasa extrem de prietenoasă, sunt jucăuși, protectivi și inteligenti, ușor de antrenat, adoră copiii, pot locui în orice mediu (de la apartament mic la casa).
Golden Retriever - toate calitățile unui labrador (menționate mai sus), dar cu o doză mai mare de răbdare, este perfect pentru familii și copii mici, adoră să înoate, să alerge.
Bichon - rasă de talie mică, blană pufoasă care are nevoie de îngrijire, este foarte adaptiv față de stăpânul lui, este un câine ideal pentru copii, se va simți foarte bine și într-un apartament, rasă veselă, jucăușă, sociabilă dar și sensibilă, nivel foarte mare de inteligență, plină de viață.
Dalmațian - talie mare, inteligenți, ușor de dresat, au nevoie de mișcare zilnică și îngrijire adecvată, sunt răbdători, se înțeleg cu copii, sunt orientați spre oameni, loiali, protectivi.
Weimaraner - talie mare, rezistență mare, puternici, corp musculos, inteligenți, ascultători, loiali față de stăpân, prietenos, protector, potrivit și pentru copii, necesită mișcare, sunt activi.
West Highland White Terrier (Westie) - talie mică, temperament foarte jucăuș, prietenos, îndrăzneț, foarte ințeligenți, trebuie dresați corect ca să socializeze, pot trăi în apartament.
Boston Terrier - talie mică, inteligentă, jucăuși, afectuoși, se adaptează și într-un apartament, nu sunt foarte activi, sunt potriviți și pentru familii, și pentru vârstnici.

| floresdemayo a răspuns (pentru bbnnmm):

Dalmațieni? Cred că n-am mai văzut de ani de zile, de parcă ar fi pe cale de dispariție. :(

@Rezervitul
Ia-ți ce vrei tu, insă nu îți lua și tu bichon, că parcă s-au umplut orașele cu ei. Din doi in doi metri, vezi câte un bichon sau un shihtzu. Alege o altă rasă, fii mai diferit.

http://www.toateanimalele.ro/toate-rasele-de-caini/

În final, îi poți alege un nume simpatic sau serios, după caz, ceva care să-l caracterizeze. Nu te grăbi in alegeri (nici in ce priveste rasa, nici in ce privește numele), ai puțină răbdare, până știi cu adevărat ce vrei.

http://diez.md/......-populare/

| VreauSaFiuMilitar a răspuns:

Inainte sa-ti cumperi catel, trebuie sa stii anumite lucruri. Ce temperament vrei? Mare? De paza sau doar jucaus? Trebuie sa ai timp pentru ei si bani cat sa-ti permiti sa le acoperi mancarea.
Eu iti recomand amstaff, catel foarte sociabil, care te si apara, pare rau, dar te asigur ca e cel mai bun si destept catel din categoria sa. E bun pentru apartament. Daca vrei un catel inteligent, dar fara sa fie rau, i-ati labrador. Sunt cei mai iubareti catei, fara costuri mari.
Inainte sa ti-l cumperi cauta pe net date si informatii despre catel, sa stii bine cu ce boli o sa se confrunte, temperamentul, daca trebuie dresat etc. Ai grija sa nu fie metis. Daca ai un buget de 800, 900 de lei i-ati un catel cu pedigree, adica rasa pura. Beneficii? Arata cum trebuie pentru rasa respectiva, nu are boli sau probleme atat de mari. Daca nu-ti permiti cu pedigree, cauta la mai multi crescatori si vezi neaparat parintii, cum arata. Ai grija sa le faci vaccinul si sa nu-i scoti afara din casa pana nu le-ai facut vaccinul de Parvoviroza. Iti recomand amstaff si labrador. De asemenea, nu uita sa treci pe la un adapost, sunt multi catei de rasa care asteapta o sansa. Daca ai mai multe intrebari, te astept.