| Eudhxjxjjxm a întrebat:

Hey,TPU!
Eu imi doresc ff mult un bichon maltez dar parintii mei nu vor un animal in casa pentru ca lasă par,miroase urat si e greu de dresat.
Puteti sa-mi spuneti cum să-i conving si daca cățelul chiar lasă par?
Ps:dacă aveți bichon(de preferat maltez) puteți să-mi spuneți dacă e cuminte,miroase urat, lasă par, cum se adresează etc.
Dau funda
Multumes

Răspuns Apreciat de Editori
| TomyBrave2019 a răspuns:

Salut! Și eu mi-am dorit extrem de mult un Bichon Maltez. Părinții mei nu tare au vrut dar eu i-am tot bătut la cap. Ei au avut mai demult un Chihuahua și au spus că ar fi mai ok. Așa că am luat Chihuahua.
Îți voi spune câteva dintre lucrurile bune la un Chihuahua care poate îți plac sau îi poți convinge (majoritatea se aplică și la Bichon Maltez). Dacă nu, mai caută pe net.
1. Există Chihuahua cu păr lung dar și scurt. Eu am cu scurt. Normal, năpârlește, dar are un păruț extrem de mic. (Eu stau la bloc și îl țin în apartament, nu face multe probleme legat de asta).
2. Al meu are 3 kilograme și ceva (fiind mascul e mai mare ca o femelă așa că ei sunt foarte mici). Asta arată clar că nu consumă mult. Mănâncă puțin și nu fac mizerie.
3. Pot fi dresați relativ ușor (depinde și de câine) dar ideea e că al meu știe că îi cumpăr niște pampers pentru câini care se pune pe jos. Primele luni e mai greu dar după ce se învață e floare la ureche. Al meu se ține în casă și face afară (îl scot de două ori pe zi) și nu are treabă.
4. Sunt niște căței scumpi, frumoși, iubitori, foarte foarte inteligenți. Cât sunt de mici dar te pot apăra (și al meu mușcă străinii laughing ). Și-ar da viața pentru stăpânul lor.
5. Nu sunt greu de îngrijit. Să îi speli e ușor, ieși afară cu ei și le dai mâncare și apă. În rest te joci cu ei și sunt fericiți. Nici nu fac multă mizerie.
Caută pe internet mai mult. Pentru a avea un câine trebuie să te documentezi.
Ce am scris mai sus a fost legat de Chihuahua deoarece am scris ce am învățat eu dar aproape toate se aplică pentru câinii mici în general.
Dacă vrei să-ți faci părinții să accepte trebuie să îi ajuți, să îi asculți, să le arăți că ești responsabil/ă. Dar, înainte gândește-te dacă te-ai putea descurca cu unul. Dacă ai avea timp pe lângă școală și toate activitățile pe care le faci. Un câine nu e o jucărie, îl iei, te joci cu el și îl arunci. NU merge că te plictisești de ei. Au suflet și tot ce simțim noi simt și ei. Dacă îl iei și îți dai seama că nu îl poți îngriji și îl dai îi va rupe inima și îl va traumatiza. Gândește-te bine! Nu numai pentru tine. Asigură-te că ai timpul necesar și tot ce îi trebuie. Dacă le arăți asta părinților sigur vor accepta.
Cunosc multe cazuri de neglijență asupra câinilor și nu e ok pentru ei. Ai grijă și asigură-te că îți dorești unul, că nu e un moft de moment, și că îi poți oferi grija ta, atenția și iubirea, deoarece orice câine e special și deci merită iubire și îngrijire! Dacă nu te ocupi de ei intră într-un fel de depresie a lor, și al meu făcea asta. Nu mai mânca și era tot trist. E foarte greu să îi scoți din acea stare.
Eu și părinții mei am ales Chihuahua deoarece Bichonii par toți la fel. Dar Chihuahua sunt toți diferiți și fiecare e special în felul său.
Orice câine ți-ai lua trebuie să îi dai tot atâta atenție și iubire. Fii sigur/ă că poți avea grijă de unul.
Dacă mai ai vreo nelămurire poți să întrebi aici. Eu nu pot scrie romane dar sunt multe site-uri despre asta.
O zi bună! happy