| Ana_Maria_Chitic_1972 a întrebat:

Imi puteti spune ce mananca pestii ( nu ma refer la mancare de pesti ci la mancare cum ar fi painea )?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Râme, mămăligă.

| Doctorfishadi a răspuns:

Salut.Depinde la ce te referi, adica in mediul natural sau captivitate.Pestii sunt deosebit de variati ca si hrana. Unii sunt total erbivori (Tropheusii din africa) acestia se hranesc doar cu algele care cresc pe pietre, ajutati de niste dinti desi si marunti cu care "racaie"stancile, in tara noastra nu exista pesti erbivori.Altii sunt carnivori, cum sunt piranha si multi altii.Ei consuma numai animale vii de mici dimensiuni ca soareci, reptile mici si pasari, dar bineinteles ca in general mananca alti pesti.In tara noastra avem o sumedenie de pesti carnivori: Stiuca,bibanul, salaul, si regele cxarnivorilor de la noi, somnul european, care este capabil sa prinda mamifere mari perecum cainii care se afla langa malurile apelor din diverse motive precum adapatul cu apa.Pestii carnivor nu mananca paine laughing. Avem si pesti care se hranesc cu paine, chiar si cu concentrate pentru pasari.Acesti sunt cleanul, carasul si crapul.Cleanul este un peste cu un regim foarte variat, este peste omnivor.Din tara noastra el mananca cele mai diverse lucruri fata de alti pesti.Vara consuma mai mult fructe precum corcoduse si dude, toamna consuma pesti si insecte, iar primavara ce gaseste, de obicei mormoloci si broaste. Exemplarele mari de clean mananca soareci.Un peste care se hraneste cu paine cu placere este si marele crap japonez, care ajunge la peste 10 kg si este un peste foarte scump si frumos, il vezi de obicei in iazurile amenajate de noi.Sunt foarte multe lucruri de spus, eu am peste 10 ani de cand sunt pasionat de pesti, stiu foarte multe despre ei, insa atat de putin happy...
Te salut,
Adrian!