| AlexandraMoldovan18 a întrebat:

Voi ce parere aveti despre protejarea animalelor, de ce credeti ca este importanta? Ofer FUNDA

3 răspunsuri:
| nimeniooda a răspuns:

Pentru ca si animalele sunt fiinte.Si mai ales animalele salbatice, pe ele nu le invata nimeni nimic, ele stiu doar sa se apere si sa vaneze ca sa poata supravietuii.Nu poti invinui un caine ca te-a muscat,el nu gandeste,el face doar ce l-a invat haita sau stapunul,daca pe cineva musca un caine,cum a fost copilul acela mancat de caini, de vina e bunica care la lasat de capul lui, el era un copil mic, nu stia, dar nici caini nu stiau ca nu au voie sa faca asta. Animalele ne-ar iubii daca si noi le-am arata afectiune.Sa nu uitam ca omul este cel mai REA fiinta din cate exista,daca stam sa ne gandim noi,oamenii mancam carne,ucidem animale,ouale care trebuiau sa devina pui sunt devorate de noi! Plantele! care sunt considerate vii,tot noi le mancam! Animalele,saracele,nu fac scandal din cauza asta,insa cum un caine care no mai mancat de cine stie cand a macat UN copil,noi omoram toti cainii pentru asta! Imi e sila de poporul nostru! In alte tari,sunt amenajeta locuri pentru animale, unde sunt ingrijite, dar la noi nu se poate. JALNIC! Ca asta e Romania, cel mai canibal popor! Nu spun ca numai noi, mai ales China, cate animale nevinovate a distrus...pff...Santeam atat de ofticati si pretentiosi, bietele animale.NU-SI MERITA SOARTA!

| Cosmin86 a răspuns (pentru nimeniooda):

In alte tari civilizate animalele sunt OMORATE daca nu sunt adoptate intr-o luna, in adaposturile de care vorbesti sunt tinute maxim o luna.

mai documenteaza-te si tu

| StefanRadu5846825 a răspuns:

Pentru ca si animalele sunt fiinte si sunt foarte dragute. Trebuie sa ajutam la inmultirea speciei, perpetuarea speciei si dc sa le omoram. Noi oamenii suntem cam egoisti cate odata ganditi-va cand aveti un animal de companie ati vazut ca parca nu va simtiti singuri. Sau cand te simti prost si catelul tau de companie vinde langa tine si parca plange! Fiti oameni!