| IonutPetre12 a întrebat:

Ieri mi-am luat un pui de ciobanesc caucasian. Vreau sa il tin liber prin curte. Tata a aflat de la veterinarul de aici ca omul de la care a luat cainele are caini rai.Adica dupa cateva luni se da la stapan.Acum vrea sa ii faca cusca si mie imi e mila de el cand stiu ca o sa stea intr-o cusca de 1×1..In plus vrea sa-i faca cusca langa cainii vecinilor care au purici.Ce as putea sa-i fac? Cand il mangai ma apuca de degete, dar ma gadila cu dintisorii lui mici.Are in jur de 1 luna

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Il anunti sa faca cusca unde e sigur ca nu o duce rau cu cei de la vecin.

regis
| regis a răspuns:

Educatia cainelui conteaza mai mult decat mostenirea lui genetica. Daca nu il inveti rau, nici rasele predispuse la violenta nu sunt periculoase.
Pentru purici si paraziti interni exista zeci de solutii.

| romeo78 a răspuns:

Căutat urgent la un cabinet veterinar, un dresor, pentru a începe de acum dresajul! Nu câinele este devină, ci stăpânul!
Referitor la cușcă, ar trebui să faceți un țarc mai larg.
Nu trebuie legat și ținut în lanț, căci atunci devine agresiv, pentru că nu mai suportă să stea legat într-un loc.
Dar, repet, trebuie un dresor de acum!
Succes!

| millar a răspuns:

Buna, am forte multi caini 11laughing
Din ce am observat ei devin rai pentru a te apara, aici depinde daca de mic intra in contact cu alti oameni o sa fie mai prietenos.
Poti sa il sterilizezi asa el nu o sa mai fie chiar asa teritorial.
Cat despre muscat si caini mei fac la fel, cam pe la 2 ani se potolesc nu mai rod etc
Acum ii dau si dinti si de asta te musca. Cat despre cusca ar trebui mai mare si poti sa il ti acolo ocazional.
Nu e nimic rau in a avea o cusca, atunci cand vin prieteni familie etc sa ai unde sa il inchizi.
Fata de voi nu o sa manifeste niciodata violenta iar daca observi asta( in afara de micile muscaturi) sa il certi.
Ps: incearca atunci cand te musca in joaca de degete sa ii dai o jucarie.
Totul depinde cum il cresti si ce il inveti.

| IonutPetre12 explică (pentru millar):

I am luat o jucatie din aia de muscat si piuie.Dar e micut se se sperie cand o aude.Doarmw toata ziua, ii e cald