| Ghost99 a întrebat:

Imi da cineva o lista de jocuri de carti in afara de septica si 21 Si cum se joaca acele jocuri Funda

Răspuns Câştigător
2 răspunsuri:
| TheLittleButterfly a răspuns:

1.Razboi-se impart toate cartile in mod egal fiecarui jucator( pe spate) si fiecare are acum un pachet asezat cu spatele in sus ( nu ai voie sa vezi ce ai) si se da prima carte; cel cu cea mai mare carte castiga si ia cartea celuilalt; castiga cel care are toate cartile
2. Macaoa- se impart 5 carti fiecarui jucator, restul cartilor intoarse intr-un singur pachet si se ia o carte si se pune cu fata; asul schimba forma( ex:din inima in frunza), 2 si 3 dai bucati, 4 stai o tura, joker rosu-iei 10 carti din pachet, joker negtru- iei 5 carti; trebuie sa pui cartea cu aceeasi forma ca cea din fata; cand mai ai o singura carte zici macaoa, daca nu zici si zice altul in locul tau, iei 5 carti; castiga cel care nu mai are carti
3.Maciu-piciu(joc inventat de mine)-fiecare jucator are 4 carti in mana si celalalt trebuie sa-l intrebe daca are o carte cu un anumit numar( de ex: X:Ai 8? Ybig grina/Nu Xsadda)De romb? (nu) tragi o carte Ysadda)ii dai cartea (nu)tragi o carte) Ai voie sa intrebi doar carti cu numere pe care le ai tu in mana. Duap ce toate cartile din pachet s-au terminat si ati facut perechi de numere, numarati cate perechi aveti si castiga cel cu cele mai multe perechi

| emma8931 a răspuns:

Poti juca popo prostul se iau 4 carti de aceeasi cifra de fiecare jucator si se mai adauga un singur popa, amesteci cartile si dai la fiecare 4 carti doar ca primul la care i-ai dat prima carte el ve avea 5 carti si veti da din mana in mana, in ordinea in care v-ati asezat, cate o carte(cu fata in jos)si cel care a facut o pereche spune popa prostul