| Speranta12 a întrebat:

Imi explicati si mie cum se imperecheaza porumbeii? Ca n-am prea inteles. Ce se intampla cand se imperecheaza? SI porumbeii aud? Daca da, pe unde aud?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Porumbelul încalecă porumbița apasand-o în mod repetat cu picioarele pe spate. La acest stimul porumbița ridică coada si o dă intr-o parte proiectând cloaca înafara (rectul, dacă-l pot numi altcumva). Porumbelul se apleacă cu acea zonă cloacală pe cloaca porumbiței iar intromisiunea (sau sexul propriu-zis) si eliberarea spermei se realizează transcloacal in oviduct (canal prin care ovulele/ouăle ajunse la maturitate sunt transportate spre exterior). In timpul realizarii intromisiunii masculul își fâlfâie de cateva ori aripile. Actul sexual a luat sfârșit după ce masculul se dă jos de pe spinarea femelei. Înainte de actul sexual aceștia pot avea și un fel de preludiu, în sensul că aceștia fac schimb reciproc de salivă (se sărută) pentru a se efectua excitarea completa a ambilor parteneri.
Și da, aceștia bineînțeles că au urechi, ca fiecare pasare de altfel. Au două găurele mici una în partea stângă a capului, iar alta în partea dreaptă. Dacă o sa dai penele usor cu degetele în acele zone, o să le vezi. Mai jos îți las un link cu împerecherea păsărilor (nu contează că sunt niște papagali, este același lucru):
https://youtu.be/5ziBArJ3K4s
Iar dacă vrei să vezi cum arată urechile păsărilor uită-te și aici:
https://www.google.com/......bird_ears/

| Speranta12 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Speranta12):

Cu mare drag! Mulțumesc și eu pentru fundiță! happy