| Nistor_Irina_1974 a întrebat:

Îmi puteți da niște idei de experimente ușoare,nu grele pe care le poți face acasă?
Exemplu=Rupe,dintr-o coală de hârtie, câteva bucăți mici.Freacă timp de câteva minute o riglă din plastic de mâneca unui pulover. Apropie rigla de hârtie.Ce observi? Cum explici?
P.S=Exemplul l-am luat dintr-o carte de științe.
Dau fundă celui mai bun răspuns.
Haideți

Răspuns Câştigător
| KanameKuran a răspuns:

1) Umple un pahar cu apa pana la buza paharului. Pune o bucata de hartie deasupra paharului. Intoarce paharul foarte repede cu gura in jos. Ridica paharul usor. Trage bucata de hartie de la gura paharului. Apa va ramane in pahar.

2) Pune intr-un pahar/cana putina apa. Incearca sa pui o agrafa de birou pe apa, fara ca aceasta sa se scufunde. Pentru a reusi, indoaie o a doua agrafa de birou sub forma unui carlig. Pune prima agrafa pe garlic in pozitie orizontala. Lasa carligul in apa foarte usor. Agrafa din carlig va ramane la suprafata apei, fara a se scufunda, chiar si dupa ce iei carligul de sub agrafa.

Ambele experimente se bazeaza pe ceva numit tensiunea suprafetei apei.

3 răspunsuri:
| TimSem a răspuns:

Uite aici cateva experimente:
https://www.youtube.com/watch?v=5ZAVY6lo4v0
https://www.youtube.com/watch?v=YmafohV2RX8
Si vezi si celelalte video-uri asemanatoare.
Sper ca te-am ajutat.

| Sciply a răspuns:

Cauta pe YouTube

| Ispas_Ionuț-Petru_1999 a răspuns:

Salut eu ma uit pe Youtube la Orange blue