| Aegyo a întrebat:

Imi puteti face o lista cu ce mananca si ce nu au voie sa manance porcusorii de guineea?

Răspuns Câştigător
| asdfghjklo a răspuns:

Pai.nu prea au voie sa manance coji de cartofi, dulkiuri...
ei mananca cel mai mult cam ce mananca un iepuras de ex: morcovi, salata, varza, castraveti etc.(in general cruditati) si bineinteles mancare speciala de la magazinele pentru. animale
P. S. le palce sa roada un betisor din lemn(de preferinta fag)
Succes!happy
fundita?big grin

| MdRoUgS a răspuns (pentru asdfghjklo):

Scuze ca intervin, dar daca nu stii despre porcusori, nu scrie! ei nu au voie varza si cartofi, fiindca fermenteaza! nu au voie fainoase, carne...mai bine cumpara-i mancare speciala plus morcovi, castraveti.

11 răspunsuri:
| TąNyą a răspuns:

Www.gemon.ro
există o listă cu alimentele special pentru ei :P

îţi recomand să-ţi faci cont este un site doar pentru porcuşori sunt mulţi iubitori de porcuşori.

n-au voie cartofi, ceapă, usturoi, diferite crengi, 4 cubuleţe de măr, puţin pătrunjel... o să intri şi o să vezi

şi eu sunt acolo :P
T.

| ionik13 a răspuns:

Ce mananca porcusorul de guineea?

Iti poti hrani porcusorul cu fan (iarba uscata), legume si fructe. Iata cateva exemple de legume si fructe pe care le poti oferi companionului tau: mere (atentie! Unii porcusori au reactii alergice la mere deci la inceput este indicat sa le administrezi in cantitati mici si sa-i observi reactia), banane, ardei rosii, verzi si galbeni, morcovi (inclusiv frunzele), iarba (dar - atentie! - sa nu fie stropita cu otrava sau cu alte substante toxice), rosii, salata verde. Poti sa ii dai de asemenea pepene (galben si rosu dar in cantitati mici deoarece contin multa apa. Alimentele de evitat in alimentatia purcelului de guineea sunt: varza, fasolea, semintele (pot perfora esofagul), alunele, pastaile salbatice (pot fi otravitoare).

Apa este esentiala pentru porcusorul de guineea. Nu pune apa intr-un castronel, vei avea un animalut ud si o cusca murdara. Apa trebuie pusa intr-un recipient special (se gaseste in pet-shopuri). Apa trebuie schimbata zilnic si recipientul trebuie igienizat de fiecare data.

Un supliment foarte important pentru porcusorul de guineea este vitamina C. Cu toate acestea, nu pune vitamine pentru copii sau sucuri in apa, pot fi toxice deoarece majoritatea contin zahar; mai bine alegi o alimentatie bogata in vitamina C - patrunjelul este foarte apreciat de purcelul de guineea si contine o cantitate mare de vitamina C; in schimb, se evita citricele, deoarece ii pot irita stomacul.

Unde ii amplasezi cusca?

Noul tau companion va sta in camera in care stai si tu cel mai mult, dar care nu este bine sa fie totusi prea zgomotoasa. Trebuie sa il feresti de sursele de caldura si de lumina directa a soarelui – pe langa faptul ca nu ii fac bine, expunerea prelungita la caldura si soare intens este posibil chiar sa provoace moartea purcelusului. Dar nici curentul nu este prietenul lui cel mai bun – porcusorul tau ar putea raci foarte repede. Vara, de exemplu, nu incerca sa il racoresti punand un ventilator in apropierea custii. S-ar putea sa ii faci mai mult rau decat bine. Ca sa il ajuti totusi sa se racoreasca pune in cusca o sticla cu apa rece. Animalutzul se va "tolani" in apropierea ei si astfel isi va regla temperatura corpului.

De asemenea, incearca sa nu fumezi in camera in care ai decis sa tii porcusorul - fumul de tigara este foarte nociv pentru purceii de guineea!

| Digital112 a răspuns:

Porumb si varza si nu au voie carne

Răspuns utilizator avertizat
| Trixx a răspuns:

Buna! pai eu am avut porcusor de guinea dar din pacate a murit repede pentru ca bunica mea l-a pus pe balcon si era soare si a murit. deci sa il tii la temperaturi normale. asta nu are treaba cu mancarea. pai eu nu am avut doar porcusor de guineea.in toatal am avut cam 10 hamsteritongue si este la fel regimul lor. mananca orice inseamna legume, dar asta nu inseamna sa ii dai cartofi prajitilaughing de obicei salata, morcov si fructe. La magazinele de animale sau supermarket. mai sunt cutii cu seminte speciale. Pentru ai da apa... la pet shop gasesti niste chestii speciale ca pentru papagali numai ca au o biluta. Daca intrebi stie vanzatorul despre ce este vorba. Ai grija sa ii schimbi rumegusul macar o data la o saptamana pentru ca poate muri intoxicat de propria urina. E absolut oribil. Nu are voie sare deloc. Orice i-ai da trebuie sa fii sigura ca nu are sare. Mai are voie cas... Nu mai stiu. Dar in principiu semintele sun cele mai bune si legumele. Sa nu uiti de apa care trebuie schimbata zilnic

| Maria_Daria_1990 a răspuns (pentru Trixx):

Din câte am citit eu, cât si din propria experiența, cred ca porcușorii de Guineea nu au voie semințe!

| ggmushki a răspuns:

O dieta echilibrata formata din fructe, legume si fibre este necesara pentru a mentine porcusorul de guineea in forma. Hraneste-l in fiecare dimineata si seara cu fructe si/sau legume si asigura-i pentru restul zilei hrana uscata speciala, iarba si fan.

Fructe si legume pe care i le poti da:
• Portocale si alte citrice – in cantitati mici si nu zilnic, deoarece concentratia puternica de acid prezenta in acestea nu ii face bine. Daca ii dai portocale, ai grija sa cureti resturile ramase in cusca. Porcusorii vor manca doar pulpa si vor lasa pielita si semintele. Acestea trebuie stranse pentru a nu se altera.
• Morcovi – un morcov pe zi, de dimensiuni mici este suficient;
• Castravete – i-l poti da zilnic insa in cantitati moderate;
• Salata verde – insa nu si salata Iceberg, deoarece contine multi nitrati;
• Rosii – 2-3 felii de rosii sau 2-3 rosii cherry pe zi;
• Broccoli – numai in cantitati mici, deoarece se poate balona;
• Varza – in cantitati mici pentu a preveni balonarea;
• Spanac;
• Ardei gras.

Alimente de evitat :
• Orice leguma sau fruct care a fost congelat, confiat, gatit sau este stricat;
• Cartofi (coaja si coltii sunt otravitori);
• Ciuperci;
• Avocada;
• Rubarba;
• Ardei iute;
• Nuci;
• Lactate;
• Carne;
• Dulciuri.