| Buggy a întrebat:

Imi puteti spune niste site-uri cu sfaturi in dresajul canin, dar nu de inceput, ci dresaj 'de show', cu comenzi mai complexe.

2 răspunsuri:
| Anduta_1569 a răspuns:

Comezi de show?
Te referi la comenzile gen Dog Dancing? Si eu acum imi dresez cainele pentru Dog Dancing si vreau sa spun ca daca nu ai experienta in ale dresajului poate fi foarte dificil.
Depinde foarte mult si de caracterul cainelui, unii sunt mai atenti la recomensa(ceea ce e cel mai important), altii pur si simplu nu sunt interesati de recompensa sau sunt sensibili.Cainele meu de care iti spuneam e de talie mica(e putin mai inalt decat un Chihuahua dar e foarte inteligent).
Unele dintere comenzi sunt:"Spin!"(cainele trebuie sa se roteasca ca si cum s-ar invarti dupa coada:tii recompensa in mana si o pui la botul cainelui fara sa i-o dai,apoi duci recompensa in jurul lui pana el se va roti dupa ea,spunandu-i "spin!"),"Picior!"(cainele trebuie sa meraga printre picioare:duci recompensa printre picioare dar fii atenta ca el sa o urmeze,dai comanda "picior!"),"Taras!"(trebuie sa stie neaparat comanda "culcat!":il pui in culcat apoi tii recompensa intre picioarele cainelui si il tot duci pe jos putin cate putin inaintea cainelui,pana el se va tara dupa recompensa,dai comanda "taras!"; daca nu executa comanda cum trebuie inseamna ca nu ai dus cum trebuie recompensa inaintea cainelui,repet,pe jos!),"Mort"(aici iarasi trebuie sa stie "culcat!":il pui in culcat,pui recomensa il lateralul lui,in parte in care crezi ca i-ar veni mai usor cainelui,totdeauna in aceeasi parte,si il impingi usor si bland spre acea parte,pentru a-l ajuta,da-i comanda "mort!"-al meu o executa cu mare placere),"Rusine!"(comanda destul de distractiva,cainele trebuie sa stie comanda "Culcat!"dar si "Sezi!",ii lipesti o eticheta pentru preturi-eu cu aceia l-am invatat-pe botic,iar cainele deranjat va incerca sa si-o dea jos cu labuta,iar tu dandu-i comanda "rusine!",vei recompensa),"Rostogol!"(cainele trebuie sa stie comanda "culcat!"dar si "mort!",il pui in comanda cea dintai,apoi cea din urma,"mort!" si duci recompensa peste el,astfel el rostogolindu-se,dai comanda "rostogol!",sau ce ti se pare tie mai usor,si recompensezi,il poti ajuta putin daca este cazul,cu mana dar cu blandete).
Sper ca nu am uitat sa-ti spun ca trebuie recompensat de fiecare data cand face ceva corect,sau la inceput, aproape corect, fi calm, daca simti ca te enervezi, opreste sedinta de dresaj.Nu lucra cu cainele mai mult de 10 min de-o data, fa cate 2-3 sedinte cu el a cate 5-10 min(nu mai mult pentru a nu se plictisi),iar mai apoi,treptat poti mari durata de lucru.
Trebuie sa faci in asa fel incat recompensa sa fie pe gustul puiului,cu cubulete de cascaval, carnita fiarta(bucatele) sau biscuti pentru caini.
Eu folosesc metoda de dresaj cu Clicker-ul, este mult mai utila si cainele invata mula mai repede, deci, este mai spornic.Nu e scump un Clicker, eu am dat 8 lei pe el. Daca nu sti cum se foloseste, cauta pe site-rile pentru animale si citeste mai multe articole.
Nu conteaza varsta, daca are peste 3 luni sau daca inca este plin de viata(in cazul in care nu mai este pui), atunci poate fi dresat, mai ales daca este energichappy.
Succes!

| dony89 a răspuns:

Vorbeste cu dresorul asta: www.cartedresajcanin.ro are o adresa de mail pe site, ia legatura cu el. e specializat si te ajuta gratis