| JamesWatson a întrebat:

In general cat costă să ai un caine? (Cu tot cu mâncare, vaccinuri etc)
Stiu că diferă de la rasa la rasa, de la dimensiunea cainelui si asa mai departe
Este vorba de un Rottweiler.
Are acum o lună!

Răspuns Câştigător
| GirlOnline81 a răspuns:

Nu stiu cat costa intretinerea unui caine in Romania, dar, cu siguranta, presupune eforturi financiare. Pe langa hrana si vaccinuri, trebuie sa iei in calcul si jucariile si accesoriile de care patrupedul are nevoie. In cazul unui caine de asa talie mare si considerat periculos pe deasupra, cred ca are nevoie si de o asigurare de raspundere ( stiu ca nu toata lumea care detine unul o are, dar legal, din cate stiu, se cere).
Cred ca cel mai bine ar trebui sa ceri sfatul unui medic veterinar in legatura cu costul unui Rottweiler. El va fi in masura sa te lamureasca.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Un pui de Rottweiler de o luna inca nu costa mult. Vaccinarile, chip-ul si mancarea o rezolvi pana la 1000 lei pe luna.
Cand va fi matur, el poate manca zilnic chiar si 3-4Kg de mancare. Daca este de rasa pura si vrei sa-l intretii cum se cuvine, atunci cainele te poate costa chiar mai mult de 200 lei /zi.

| JamesWatson explică (pentru Bula):

Multumesc tuturor celor care au raspuns. Cu excepția CatalinGti care era pe lângă subiect. Am ales raspunsul care mi s-a parut cel mai bun. O seara bună.

| Ineys a răspuns:

E scump. Daca vrei sa te ocupi de el calumea si sa-l ingrijesti asa cum trebuie e foarte scump dupa parerea mea. Nu as vrea un animal de companie nici in ruptul capului. Mi se par niste bani aruncati pe fereastra degeaba. Vorbim de cateva sute de lei oricum. Mancare, jucarii, cosmetice, amenajare locuri speciale (dormit/jucat) etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca faci calcule, la cat te costa sa ai grija de un caine, mai bine nu iti iei.
Intrebarea ar fi, Cum sa fac sa petrec cat mai mult timp cu, cainele meu, si sa nu il fac sa duca lipsa de nimic, mai ales de timp petrecut impreuna.
Daca e vorba de bani, forget about it happy

| JamesWatson explică (pentru anonim_4396):

Am 17, nu am loc de munca, asa ca părinți mei plătesc toate lucrurile alea pentru caine. De aceea întreb.
Și nu mai scrie răspunsuri daca habar nu ai de ce e vorba.

| anonim_4396 a răspuns (pentru JamesWatson):

Daca ai tai vroiau caine, faceau ei calculele, daca ei sunt cu banii si tu la 17 ani esti paduche si nu castigi nimic happy
Ce mai conteaza cat costa sa cresti un caine, daca tu nu iti permiti sa iti cumperi o aceadea happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru JamesWatson):

Si stiu despre ce e vorba, ca si eu am fost ca tine, copil happy si am trecut prin asta, nu stiu doar, in ce context ai pus intrebarea asta?
Sa le zici parintilor, uite, am gasit raspuns, costa doar nu stiu cat pe luna, pot pot sa imi iau catel? pooooooot? te rooooog? imi doreeeeesc happy
Been there done that.
Ideea e ca tu esti elev, mergi la scoala, Cine il scoate afara de 5-6 ori pe zi? O data la 6 dimineata, o data la 10-11 o data la 16-17. o data la 20, 21, ? daca tu esti la scoala?
Daca eu te-as tine intr-o debara inchis, sa nu ai de mancare, sa nu te duc la wc cand vrei tu, sa nu mananci cand ti-e foame, sa nu bei apa cand ti-e sete, cum ar fi?
Muti copii isi doresc catei, dar nu iau in calcul nimic,
Gen il inchizi in balcon, sau daca esti la casa, il legi de lant.
Uite-te cum traieste un caine in mediul lui natural.

| Michelleolivia032 a răspuns:

Eu am un labrador Retriever în vârstă de 7 ani, auriu, ceea ce ma făcut sa îi dau numele Gouldy...
Depinde și de mediul în care locuiește, casa sau bloc. Eu stau la bloc și cheltuielile sunt în jur de 400-500 de lei... Acum sincer, mâncarea reprezinta prea puțin, doi saci de mâncare îl țin o luna și sunt doar 17-20 de lei și mănâncă de rupe, dar dacă alegi sa ii faci fisa la veterinar, carnet de sănătate, pașaport, etc.astea cam costa, pentru o radiografie a danturii am plătit 210 lei. Veterinarul ăla te stoarce de bani, atât sa ști.