| andra1223 a întrebat:

In general, ce alimente nu au voie sa manance cainii?

Răspuns Câştigător
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Studiez medicina veterinara:
In orice caz nu dulce, poate face gastrita sau diabet foarte usor.
Orice dulce pe care il mancam noi in special ciocolata ei nu au voie.
Oase iarasi nu este indicat, dar daca cainele are mai mult de 4-5 luni ii poti cumpara gaturi de pui (4 lei kg) si sa ii dai crude sau sa le fierbi putin adaugand in apa putina sare.Dar asta nu e de dat in fiecare zii.
Smantana, lapte, covrigi, seminte nu.
Mancare de caini Trebuie dat oricarui caine.
Pana la varsta de 1 an mananca orice mancare de caine JUNIOR:
Pedigree junior, friskes junior, chappi junior, royal canin junior.
De la 1 an se incepe cu Mini Adult pana la 2 ani iar de la 2 ani cu Adult.
Apa sa aiba in permanenta.
O zi placuta! happy

16 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| AnonimKidd a răspuns:

Si eu am auzit ca n-au voie ciocolata(fiindca pot murii).Dar in cazul cainelui meu, n-a fost asa.Intr-o zi am plecat de-acasa si am lasat un mos de ciocolata prin casa.Cand am venit am gasit ambalaje aruncate pestetot si mosul de ciocolata nu mai era.Cainele meu si-acum traieste.Cum va explicati asa ceva?thinking

| MeimeiPinguinu a răspuns (pentru AnonimKidd):

Nu e neaparat sa moara, dar poate face ceva la stomac sau chiar diabet.
Catelul tau a fost norocos happy

| AnonimKidd a răspuns (pentru MeimeiPinguinu):

Pai nu cred ca are ceva(vreo boala) fiindca:mananca, e vesel, jucaus si daca nu gaseam acele ambalaje nici nu stiam ca a mancat ciocolata.

| MeimeiPinguinu a răspuns (pentru AnonimKidd):

Pai asta am zis si eu..Ca e norocos caci nu a patit nimic.

| unknownn a răspuns:

Laturi.

| urgentr a răspuns:

Dulciuri,lucruri sarate(multa sare, telemea etc.) si grasimi(slanina, untura...)Sper ca te-am ajutat :*

| Xtadelo a răspuns:

Ciocolata!

| NemNUZ a răspuns:

Hamburger,shaorma, cartofi prajiti, cola... hopa asta era pentru mine laughing))

| SirAndi a răspuns:

Alcool, mere, caise, piersici, pere, cirese, oase de pui, ciocolata, cafea, alimente grase, ficat, ciuperci, ceapa, usturoi, carne cruda... In mare cam astea ar fi, ideal ar fi sa îi dai mancare specială pentru căței!

| Mandy693 a răspuns:

Oase de pui si carne de pui pentru ca dupa 10 ani o sa ii apara bubite si o sa se simta rau chiar si mai devreme a si mancarea din magazine acele bombonele pentru ca la caine este echivalentul la fast food pentru noi

| MhPnr a răspuns:

Ciocolată! pentru că le produc moartea..strugurii, ceapa, carnea cruda si oasele de pui iti pot imbolnavi cainele.

| MhPnr a răspuns (pentru MhPnr):

Îmi pare rău pentru că am postat de două ori dar prima dată nu mi-a arătat, sorry! blushing

| MhPnr a răspuns:

Ciocolată e foarte toxică pentru ei! pot muri de la ea, în rest, strugurii, ceapa, carnea cruda si oasele de pui iti pot imbolnavi cainele.

| Kena a răspuns:

Este de preferat sa alegeti hrana industriala (hrana uscata sub forma de boabe) in alimentatia catelului, datorita faptului ca acesta hrana este perfect echilibrata din punct de vedere al continutului in proteine, grasimi si glucide, fiind suplimentata totodata si cu vitamine si minerale. Este absolut imposibil sa puteti doza in mod corespunzator toate aceste componente in hrana preparata in casa si din acest motiv, atunci cand cainele va imbatrani vor aparea si problemele de sanatate rezultate din acest mod de hranire. Hrana de tip industrial va fi aleasa in functie de varsta cainelui (hrana pentru juniori pana la varsta de 7-8 luni, hrana pentru adulti dupa varsta de 7-8 luni), de nivelul de activitate (hrana cu mai multe proteine in cazul unui caine care face mult efort si hrana cu mai putine proteine in cazul unui caine cu o viata mai sedentara). Alegeti intotdeauna o hrana de tip SUPERPREMIUM.O alimentatie bazata pe hrana de calitate inseamna sa aveti un caine sanatos!

Un catel in perioada de crestere va manca de 2-3 ori pe zi, iar unul adult o singura data pe zi (de preferat seara). Totusi, daca veti alege sa hraniti cainele cu mancare preparata in casa e bine sa stiti ce alimente are voie sa consume si ce alimente nu are voie sa consume.

Alimente interzise

* carne si produse din carne de porc
* oase (exceptie oasele de vita care se vor da dupa varsta de 6 luni) ca atare sau supa din oase
* mezeluri
* afumaturi
* cascaval
* branza topita
* branza de burduf
* mazare
* fasole uscata
* varza
* cartofi
* dulciuri(ATENTIE! Ciocolata poate avea potential letal la caini)
* sosuri
* mancaruri grase

Alimente ce se vor da numai in cantitati limitate

* paine (se va da numai paine uscata)
* paste fainoase

| Rarinca_Laura_1981 a răspuns:

Buna
Ma poate ajuta cineva?
Pentru ca la prietena mea am mancat cainele ceva expirat ar putea cumva sa moara daca e bolnav are 2-3 luni
Va rog cine stie raspunsu cat mai repede!