| anonim_4396 a întrebat:

In judetul Maramures exista medici veterinari aprobati care ar putea sa se deplaseze la domiciliu pentru administrarea vaccinurilor obligatorii la caini & catei?
( indiferent daca acest serviciu se face Gratuit prin anumite Proiecte decontate de Stat sau CU PLATA! )?

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Vaccinul gratuit se face la sediul lor, daca trebuie sa se deplaseze la tine nu va mai fi gratuit!
Iar orice veterinar merge la domiciliu contra cost, cauta pe net daca nu stii niciunul si ia legatura cu el!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Toti medicii veternari sunt autorizati (nu se spune aprobati) si ei pot face vaccinuri, injectii si tratamente la toate animalele.

Vaccinul nu este obligatoriu si daca esti interesat sa chemi un medic veterinar acasa, apai trebuie sa-i platesti deplasarea, consultatia si vaccinul ca nu se face nimic pe gratis.

Daca vrei sa salvezi bani sa nu platesti deplasarea medicului, atunci iei animalul in brate si te duci cu el la clinica veterinara, platind numai consultatia si vaccinul.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Vaccinul antirabic este obligatiloriu, inca de la vastra de 6 luni!

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Este obligatoriu pentru tine, sa-l faci animalelor tale, dar asta nu inseamna ca este gratis si ca medicul veterinar ti-l face fara sa-l platesti.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Asta am inteles perfect!
Am inteles ca deplasarea costa!, doar ca uneori statul ofera acest serviciu gratuit sau chiar contracost! ( eu fiind la tara si avand caini de-a lungul timpului, caini de talie mare sau chiar mijlocie care insa nu puteau fi transportati la cabinetul medical, deci stiu ce spun! Am beneficiat atat de vaccinari obligatorii gratuite cat si pe care le-am platit integral! Nu conteaza daca suport eu costul transportului si al vaccinarii! Vreau doar sa stiu daca exista asfel de campanii de vaccinare in curs sau nu.
Si daca nu exista, atunci ce fac pe mai departe, caci e clar ca nu o sa pot sa-mi duc toate animalele la cabinet!
Tu ai vreun animal? Animal de talie mare pe care trebuie sa-l duci periodic la veterinar? Un cangur poate? happy