| anonim_4396 a întrebat:

Întrebare pentru cine a avut pisica sterilizata. Acum 3 zile mi-am sterilizat pisica și a început sa tragă azi de pansament. Pana acum nu i-am pus guler deoarece asistenta a insistat ca nu este nevoie, ca nu o sa se lingă. Pansamentul este pe jumătate dezlipit, am încercat sa îl dau jos dar nu m-a lăsat. I-am pus guler dar nu as vrea sa o las cu pansamentul asa. Să îl dau jos si să îi pun altul, sau sa o las fără? ( miercuri trebuie sa scoatem firele)

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Daca i-ai pus guler, asta inseamna ca riscul de a ajunge la zona cu pricina pentru a se linge sunt 0, corect? Atunci nu exista nici riscul de a se infecta/inflama, daca se afla in casa intr-o zona curata. Probabil cel mai ok ar fi sa-i pui alt pansament pentru confortul ei, sa nu se agate sau blocheze prin casa.

Pisica e femela sau mascul? Din ce stiu eu, doar la motani se spune ca nu exista riscul de infectie si ca ei nu prea se ling.La pisici exista(am patit), mai ales daca acel cabinet nu ii face o camasuta de corp speciala astfel incat sa ii limiteze miscarile.

In orice caz, maine ii poti cere un sfat medicului veterinar, el stie cel mai bine situatia pisicii tale.

2 răspunsuri:
| blackann a răspuns:

Pune-i altul si pune-i si guler.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Da-i benadryl. O adoarme sau o calmeaza si mai uita de pansament. 0.5 mg per kilogram de greutate corporală, deci probabil că îi poți da maxim 2 mg