| Calipso123Yey a întrebat:

*Intrebare venita cand ma uitam pe pereti*De ce are vulpea coada asa mare?(nu ma refer la film). Toate animalele au elementele destinctive ca sa le ajute la ceva dar vulpea? In principiu ar trebui sa o ajute cu ceva dar nu imi dau eu seama cu ce, ca nu cred ca e echilibru si dat fiindca vulpea nu e in haite sau in colonii nici cu comunicarea nu o ajuta.Scuzati daca am uitat vreo cratima

1 răspuns:
| Zuzu1991 a răspuns:

La animale coada e in general cu si despre comunicatie
animalele nu au "expresii faciale", asa ca, compenseaza cu coada
iar chestia ajunge pana la nivel extrem, la pauni, care isi folosesc, coada ca sa comunice cu viitoarele perechi

iar comunicatia e doar intre aceeasi specie/tip de specie, cand e vorba de animale de casa, la caini de exemplu e deja obicei sa li se taie coada cand sunt pui, ca sa nu aiba o coada mare cu care sa darame bibelouri (ca, un om nu poate sa interpreteze de ce un caine da din coada)

si oricat de barbar mi s-ar parea (taierea cozii), tot mi se pare MUUUUULT MAI INEPT, IMBECILII CARE vor sa taie si urechile cainelui, care nu are nici un motiv practic... OARECARE!