| IJustLoveHorses a întrebat:

JUR CA DAU FUNDA.E URGENT!.
Hey TPU. Am o mica problema... dupa cum vedeti din numele profilului meu, iubesc foarte mult caii si sunt si pasionata de echitatie. Dar am avut recent echitatie si antrenorul mi-a spus ca e posibil sa nu ma mai primeasca, pentru ca sunt fricoasa.De fiecare data cand calul o ia razna, pentru ca acolo caii nu sunt foarte educati, eu incep sa tip si panichez si calul.Cum pot face sa nu imi mai fie frica? Sa ma simt in apele mele cand calaresc? Rog seriozitate...Chiar imi place sportul acesta, nu vreau sa il pierd! Vreau sa imi inving frica.

5 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

In primul rand, schimba centrul de echitatie. La incepatori calul trebuie sa fie calm, pentru un curs de echitatie nu se foloseste orice cal din centru, doar cei cuminti si linistiti. Instructorul trebuia sa faca asta, sa aleaga un cal special pentru incepatori.

| RedNose a răspuns (pentru RedNose):

P.s. si eu sunt pasionata de cai, ii ador si de mult imi doresc sa iau lectii de calarie, dar nu am avut timpul necesar, dar intentionez anul viitor sa fac si lectiile alea.

| IJustLoveHorses explică (pentru RedNose):

Dar faza e ca in orasul meu nu sunt alte centre de echitatie. Eu nu sunt incepatoare, acum 2 ani am facut echitatie de performanta, participam la concursuri, saream obstacole etc, dar acum nu mai stiu nici sa ma urc pe cal. Oricum, mersi de ajutor happy

| RedNose a răspuns:

Am vazut ca ai mai pus o data intrebarea de aceea mai adaug ceva. Tu ti-ai dezvoltat teama din cauza calului, dar daca o sa iei lectii pe un cal linistit vei prinde incredere si teama va disparea. Schimbati instructorul si celui nou spune-i problema, cu siguranta iti va spune ce sa faci.
Trebuie sa-ti infrunti teama fiindca si calul simte asta si poate de aceea si calul respectiv mai reactiona negativ.

p.s ca sa dai funda o sa-ti apara in partea dreapta a raspunsului iti apare o funda cu nr 1 iar sub ea scrie declara raspunsul castigator si dai click acolo si e gata.

| IJustLoveHorses explică (pentru RedNose):

Gata.Ti-am dat funda. Mersi:*