| VladuT1337 a întrebat:

La ce varsta este legal sa deții un Ciobanesc German? Si ce părere aveți despre aceasta rasa?

5 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Pana la 18 nu poti detine nici un animal, chiar daca e practic al tau, nu tu ci parintii tai sunt responsabili daca face ceva naspa

cat despre caine periculos, cainii mici pot fi deosebit de violenti si sa iti faca o gaura in picior de toata frumusetea, iar pisicile se pot rahatii binemercic pe masa vecinului unde mananca cu toata familia, inclusiv copii, deci inca odata, e vorba de responsabilitate

| Meme10Meme a răspuns:

Este legal la varsta de 96 de ani. Stii de ce? Pentru ca Ciobanesc contine 9 litere iar german 6. Deci formeaza nr 96. Nu vezi ca este o conspiratie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut.
Varsta minima legala pentru a detine un caine periculos este de 18 ani.
Ciobanescul german nu este considerat un caine periculos. Mai mult este considerat un caine inteligent, echilibrat si deosebit de devotat, cu un temperament puternic, dar usor adaptabil oricaror conditii. Perseverent, agil, indraznet si muncitor, cainele isi duce mereu la bun sfarsit sarcina. Folosit in diverse activitati, cainele isi arata capacitatea de a invata repede si de a ajuta. Chiar daca prezinta un aer dominant, dresat intr.un mediu iubitor, ciobanescul german devine un bun caine de companie si pentru copii.
Daca cumva doresti sa iei un ciobanesc german periculos, agresiv cel mai probabil vei avea probleme daca nu ai varsta minima de 18 ani. Insa rasa in sine nu este considerata a fi agresiva atata timp cand exemplarul a fost crescut frumos si bland.
Mult succes!

| mihaela000ela a răspuns:

ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr.55 din 30 aprilie 2002
privind regimul de deţinere al câinilor periculoşi sau agresivi.

| krypton1234 a răspuns:

Sunt de acord cu Golden up