| inflicted a întrebat:

La pisica daca ii dai lapte in fiecare zi trebuie sa-i mai pui si apa?

4 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Da.
Gandeste-te ca ai un copil mic, ii dai si apa nu?

| OttoVonAegyssus a răspuns:

În primele 3.5 - 4 săptămâni, nu, le dai doar lapte.
După 3.5 - 4 săptămâni, este recomadat să le dai mâncare moale, terci sau mousse, chiar le poți înmuia mâncarea în lapte, deoarece sau obisnuit cu laptele, atunci din start începi să le dai și apă.
După 8 săptămâni ar trebui să mănânce singură și atunci, desigur au nevoie de apă, nu mai este cazul să le dai lapte după această vârstă.

*Să fi sigur, totuși că nu vei păți ca și mine big grin, le poți oferi puțină apă la o anumită perioadă de timp, dacă dorești, după vârsta de 3.5 - 4 săptămâni. Al meu puișor bea apă doar cu biberoul, are aproape 3 luni, l-am învățat prost și tot încerc de mai bine de o lună să îl fac să bea din altceva.

*Dacă pisica este mai mare de 8 săptămâni, iar din anumite motive o hrănești cu lapte, desigur, îi dai și apă, apă nu se poate înlocui.

| Daaaanaaa a răspuns:

Buna

Desigur ca o pisica are nevoie de apa si de asemenea te-aș sfatui dai mai putin lapte o data la 2-3 zile si nu mult deoarece pisicile daca beau mult lapte pot capata boli care pot duce si la moarte apropo apa trebuie zilnic schimbata?

| AlexandraAlexandra19023 a răspuns:

Laptele in esenta contine ceva calciu, avand prea mult calciu in organism se pot dezvolta anumite probleme la nivelul rinichilor (cum ar fi pietrele). Pisicile si cainii oricum sunt mai predispusi sa aiba probleme de genul asta mai ales daca au o varsta mai inaintata. Eu zic sa ii dai apa happy