| S_Daniela_Si_Mateo_ a întrebat:

Ma gandesc de ceva vreme sa iau creatina. In loc de creatina praf, as vrea sa-mi iau creatina eferfescenta. Cea efervescenta este mai slaba in proteina si la rezultat? Care e diferenta dintre cea efervescenta si celelalte tipuri?

4 răspunsuri:
| Sekim a răspuns:

Nicio legatura intre proteina si creatina, mai informeaza te in legatura cu ce e creatina si ce face. Creatina praf sau efervescenta? Nu am auzit de creatina efervescenta pana acum dar tu poti folosi ce creatina vrei atata timp cat este creatina monohidrata. Ca sa alegi ce fel de creatina vrei intai cauti care tip de creatina este mai bun si apoi te orientezi dupa pret/gramaj si pret/calitate.

| wannabe a răspuns:

Creatina efervescentă și creatina sub formă de praf sunt două forme diferite de administrare a creatinei, dar substanța activă (creatina) este aceeași în ambele cazuri. Diferențele principale între cele două forme sunt modul de utilizare și modul în care sunt preparate.

Creatina efervescentă este un comprimat sau o pastilă care se dizolvă în apă. Aceasta poate conține, în plus față de creatină, și alte substanțe efervescente sau vitamine pentru a spori efectul efervescent. Când este dizolvată în apă, tableta efervescentă formează un lichid cu bule care poate fi băut.

Creatina sub formă de praf trebuie măsurată și dizolvată în apă sau alt lichid înainte de a fi consumată. Acest tip de creatină este disponibil sub diferite forme, cum ar fi monohidratul de creatină, creatina hidrocloridă sau alte forme de creatină cu diverse formule.

Atât creatina efervescentă, cât și cea sub formă de praf oferă aceleași beneficii în ceea ce privește performanța fizică, creșterea masei musculare și rezistența. Efectele și rezultatele obținute nu sunt influențate în mod semnificativ de forma administrată.

Diferența principală între cele două forme este modul de administrare și gustul. Unii preferă creatina efervescentă pentru că este ușor de administrat și poate avea un gust plăcut datorită adăugării de arome și substanțe efervescente. Pe de altă parte, unii preferă creatina sub formă de praf pentru că își pot ajusta doza în funcție de nevoile lor și pot alege să o amestece cu alte băuturi sau suplimente.

În concluzie, ambele forme de creatină, atât cea efervescentă, cât și cea sub formă de praf, pot oferi aceleași beneficii și rezultate în performanța fizică și creșterea masei musculare. Alegerea între cele două forme depinde de preferințele personale și de comoditatea administrării.

Funda?

| 6Radu5 a răspuns (pentru wannabe):

Creatina efervescenta nu are aproape nici un efect, e simplu chimical, o folosesti cand ti-ai uitat butoiul de creatina acasa si vrei doar sa bagi ceva ca sa crezi ca te ajuta.E imposibil sa zici ca sunt la fel, vrei sa-mi zici ca poti compara un butoi de creatina praf cu 20 de tuburi a cate 10 pastile fiecare de creatina efervescenta, nici o sansa.

| 6Radu5 a răspuns:

Salut,daca vrei sa cresti in masa musculara baga creatina monohidratata, e cea mai buna, efecte adverse nu sunt deoarece acesta este cel mai stidiat supliment.Creatina efervescenta e apa de ploaie, ca iei ca nu iei tot la fel cresti, nu stiu pe nimeni de la sala care sa foloseasca.Deci,daca vrei sa bagi ceva, baga doar creatina monohidratata, restul nu te intereseaza.