| DragosC12 a întrebat:

Ma poate ajuta cineva cu un sfat, cum se poate dresa un caine (Golden Retriever, 9 luni) sa isi faca nevoile intr-o zona anume din curte? Eventual un fel de litiera mai mare (2x2m), umpluta cu pietris sau nisip.

Mentionez ca sta afara, intr-o curte relativ mare. Momentan isi face nevoile peste tot...

Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| ancaval a răspuns:

Trebuie să îl urmărești tot timpul și când vezi că vrea să facă, îl iei pe sus și fugi cu el în locul amenajat pentru așa ceva. Vorbești cu el, îi spui că nu-i voie, îi arăți unde să facă.
E un pic de lucru cu el până învață. Depinde și de tine, dacă ai nervi destui.

| DragosC12 explică (pentru ancaval):

Multumesc frumos pentru raspuns!