| Genevaaa a întrebat:

Maine imi vine porcusorul de guineea. Cum pot sa il fac sa se acomodeze si sa nu fie stresat? Sa se invete cu mine. Am citit si stiu ca porcusorii sunt foarte sensibili si pot si muri de la stres, mutarea pentru ei fiind un soc. Si chiar mi-au murit niste pui in trecut ca au fost mutati si pusi cu iepurii (nu am putut sa ma împotrivesc dar stiam cat le dauneaza) acum nu se va mai intampla asta, porcusorul va sta la mine in camera. Și daca stă singur dar totusi ma joc mult cu el se va mai simti singur? Ca nu vreau pui. Sau daca e baiat si iau o femela pot sa castrez pe unul dintre ei?

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa-i dai pace cateva zile, fara sa-l atingi sau sa-l scoti din cusca lui, pana se obisnuieste cu tine, cu camera si cu mediul unde straieste.
deci categoric nu te joci cu el macar 1 spatamana, ca sa nu-l stresezi. dupa care nterptat treptat cate 5 min pe zi, pana se obisnuieste.