| anonim_4396 a întrebat:

Măine plec in Romănia pentru două săptămăni.
Ce restaurante deosebite recomandați?

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca vrei sa gusti delicatesele locale, iti recomand sa mergi la pensiuni satesti, mai ales in zone montane!
In restaurantele din marile orase doar denumirile sunt "nationale", iar calitatea nici nu se apropie de mancarurile folclorice, chiar daca preturile sunt foarte piperate.

De exemplu, in week-end am fost in muntii Apuseni, am mancat la o pensiune de langa drum. Am comandat o portie de balmos "ca la stana" si am mancat o portie cat ciaunul de 3 litrii in care a fost servit, A fost aproape cel mai bun balmos mancat de mine si a costat doar cca. 6 euro (27 lei). La fel au laudat bucatarul si ceilalti de langa masa, care au mancat alte meniuri d-ale Casei, pe saturate! happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Terasa Obor

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

România e mare laughing menționează și tu orașul.

| PedoBarbie a răspuns:

Te duci la bunici sau rude mai bătrâne ce ți-au rămas aici. Și îi pui pe ei să îți gătească. MC sau KFC dar e clar că alea sunt din toate țările în special SUA.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Kaufland grill

| newaccountbye a răspuns:

Unele tradiționale, nu ai menționat in ce oraș vii.

| katin a răspuns:

Cele deosebite sunt cele mai scumpe. Le gasesti usor pe Google maps. In toate orasele.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru katin):

Ai dreptate. Am găsit unul excepțional cu fructe de mare în București. Mesogios Seafood Primaverii.
Google e bun și merge peste tot, Dar uneori o simplă recomandare a unui om simplu de aici poate fi o experiență deosebită.
Cu mâncarea n-am dat niciodată greș, dacă nu-i bună e okay. Mai e și mâine o zi