| savvy a întrebat:

Masculul hamster trebuie separat de femela dupa ce aceasta fata?

2 răspunsuri:
| lintemaria a răspuns:

Nu este moral sa imperechezi hamsterii daca nu ai spatiul potrivit, e foarte complicat tot procesul si in 99 la suta din cazurile in care oamenii isi lasa hamsterii sa se imperecheze si se aleg cu multi pui, ii dau ca cadouri la onomastice sau asa din senin. Un animalut e un suflet si nu ar trebui sa ai grija de unul daca nu ai avut timp sa te documentezi. Oricum sunt multi hamsteri chiunuiti in magazine care nu sunt luati de nimeni si dupa ii lasa sa moara pentru ca sunt prea batrani dupa 2 luni, si avand in vedere ca traiesc in jur de 2 ani nu ii mai vrea nimeni. Decat sa contribui la problema asta inevitabila, mai bine incerci sa ai grija de un singur hamster si bine, pentru ca tot ce putem face noi e macar sa le asigram o viata buna

| biuk097mari a răspuns:

Nu trebuie să îi lași să se împerecheze! Dar dacă s-a întâmplat, da, după ce va făta, trebuie separat de pui, deoarece îi omoară. Pe viitor Nu i mai imperechea, femelă poate muri în timp ce naste!