| KuolemaTekeeTaiteilijan a întrebat:

Mi-am cumparat acum doua zile o femela perus dar e cam dezorientata...se muta dintr-un colt in altul, nu stie unde sa stea. Dar problema cea mare e ca nu mananca si mi-e teama ca o sa moara. De cand am luat-o n-a mancat nimic. N-a baut nici apa. Poate nu stie de unde (cu toate ca am incercat sa o pun langa mancare, sa-i arat, sa-i dau din mana.dar nimic) sau nu vrea pentru ca e prea speriata? Ce pot sa fac?

6 răspunsuri:
| PerfectLife a răspuns:

Buna! Probabil e din cauza faptului ca e singura, mai ales daca in locul din care ai cumparat-o erau mai multi perusi.

| trance04 a răspuns:

Am citit si prima intrebare a ta cu perusul mascul ca nu te mai baga in seama de cand i-ai luat pereche, banuiam k asa o sa iasa k acum, mai lasa-i putin, daca nu se imperecheaza muta femela ca altfel moare, imi pare rau pentru ca iti spun asta dar sunt si cazuri in care perechile nu se accepta, monitorizeaza-i si vezi ce se mai intampla, aaa si mai exista posibilitatea k femela sa nu aiba cuib unde sa depuna ouale si sa fie stresata, uita-te la fecalele ei, daca meiul este intreg da-i asta Oxifuran, o pastila pisata si pusa unde bea apa (se tine max 2 zile acolo apoi se schimba apa )si cumpara-le vitacip cu vitamine si miere

| MarianM8777 a răspuns:

Daca ai cumparat-o de curand trebuia sa o lasi sa stea in colivie pana se invata cu locul! prinde-o si bag-o in colivie sa manance!

| KuolemaTekeeTaiteilijan explică:

Nu e singura, mai am un perus mascul pe care l-am cumparat acum doi ani...a incercat sa-i arate de unde sa manance dar nu-l asculta sad

| Danciu821 a răspuns:

Aceasta pasare ii trebuie pereche

| JustMoi a răspuns:

Mai mult ca sigur problema este faptul ca mediul de viata ( noua locuinta ) este ceva nou, cu care trebuie sa se obisnuiasca, ca orice animal. De obicei, acesta memoreaza locurile, se obisnuieste cu acestea, toate venind de la sine. Nu este motiv de ingrijorare, insa aceasta perioada de acomodare nu se poate stii ( depinde de respectivul animal ). Tot ce poti face este sa astepti si sa incerci sa o ajuti sa se obisnuiasca ( sa mai stai pe langa ea, sa ii arati diferite lucruri de prin casa etc. ). Sper sa fie totul bine cu noul tau perus!