| annaxz a întrebat:

Mi-am scos cainele la alergat ieri si a fost totul ok. Nu mai făcuse de aproape o luna efort. M-am pus in pat aseara, iar cand a vrut sa sara si el a inceput sa schelalaie. Nu are nimic in labuta. In dimineata asta m-am dus la veterinar, dar nu am putut sa o iau cu mine, refuza sa mearga si e caine de talie mare. Am inteles ca ar fi facut luxatie, dar sunt usor nesigura pentru ca nu a vazut-o. Am tratament la ea, urmeaza sa ii dau patru pastile. Totusi, i s-a mai intamplat cuiva? M-ar ajuta niste sfaturi din proprie experienta.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Masează-i lăbuțele, chiar și trupul. Masaj, nu mângâiere. Sunt lucruri diferite. Dar, dacă merge normal în dimineața asta și nu vezi schimbări majore, atunci poate a făcut doar o mișcare greșită aseară, o luxație ori o o întindere a mușchilor, atunci când și-a luat avânt să sară în pat. Probabil, medicul ți-a dat pentru el niște antiinflamatoare. Dacă vezi că nu se simte bine, rogi veterinarul să vină acasă la pacient. Dacă el te refuză, poți găsi alți veterinari care fac acest lucru contra cost. Ei au și posibilitatea să-l transporte la clinică, dacă se constată că e necesar, pentru analize, ecografii/radiografii etc. Însă, nu prea cred. Vezi cum reacționează la medicamente. Dacă vezi că vomită de la ele, oprești tratamentul și suni veterinarul.
Și cățelușului mei i s-a mai întâmplat, dar și-a revenit singur, după câteva ore. Inițial, am crezut că făcuse o mișcare stângace, dar de fapt îl durea puțin stomacul (mâncase înainte cu puțin timp), iar când a vrut să sară, a scheunat și nu a mai avut chef de nimic. Și-a revenit, după câteva ore. Imaginează-ți un om care mânâcă bine, apoi se apucă să facă mișcări bruște, să sară în sus.Toată mâncarea revine pe unde a intrat. )) Du-te pe afară, fă o plimbare cu el, nu-l alerga, ci mers normal. Și vezi cum se simte...
Citește mai jos despre leziuni ale articulatiilor și leziuni musculare.
http://doctor-vet.ro/......-de-sport/

| annaxz explică (pentru floresdemayo):

Multumesc mult. A inceput sa schioapete... refuza sa manance si urmeaza sa i dau pastilele, pentru ca acum doarme. Voi vedea cum se comporta, mi-a spus veterinarul ca daca va refuza pastilele va veni acasa si vom trece pe injectabil.

| floresdemayo a răspuns (pentru annaxz):

Pastila trebuie introdusă într-o bucățică de carne (încerci să-l trișezi, nu trebuie să vadă/simtă pastila). Dă-i ceva bun de mâncare, nu orice. Tot ce știi că preferă. Își va reveni cu siguranță. Injectabil era bine, în sensul că efectul era imediat. Dar e și rău, fiindcă îl va durea și... fundulețul, dacă va fi înțepat zilnic (să masezi imediat locul, în aceste cazuri!)
Sănătate multă cățelușului!