| Daniel_Gabriel_1995 a întrebat:

Motanul meu imi alearga gainile, ce as putea face sa nu le mai alerge? Mai am un caine la fel si daca îi dau drumul din cusca le omoara. Ce as putea face sa nu le mai alerge pe gaini?

8 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Construieste-le gainilor un tarc pentru a nu mai avea acces cainele cat nici pisica.
Cateva idei : https://ro.pinterest.com/pin/352195633359927472/
https://ro.pinterest.com/pin/413768284514170116/

| Violleta2022 a răspuns:

Atata motanul cat si cainele nu sunt foarte bine hraniti, de aceea alearga gainile.
Hraniti animalele mai bine si nu vor mai fii tentate sa vaneze.

| Daniel_Gabriel_1995 explică (pentru Violleta2022):

Iti spun ca le cumpar mancare de la lidl speciale deci.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Daniel_Gabriel_1995):

Faptul ca tu le cumperi mancare de la magazin, nu inseamna si ca le dai mancare pe saturate, de aceea alearga dupa pasari, ca sunt inca infometati.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Le dai la fiecare câte o găină legată să se joace cu ea. Așa, nu o să mai alerge.

| siriusblack98 a răspuns:

Nu ai ce sa le faci.Un animal ca sa nu atace gaini, gaste, rate sau ce mai ai tu pe acolo trebuie sa creasca de mic printre ele, nu separat.Eu am incercat ambele variante de-a lungul vremii si iti zic din experienta.

| Csander a răspuns:

Zgarda cu electrosocuri.
Dar n-ar trebui ca gainile alea sa aiba un tarc, ceva? Unde sa stea doar ele?

| Daniel_Gabriel_1995 explică (pentru Csander):

Le tin in curte, si doarme in grajd