| LavricAlexandra a întrebat:

Nfs world se poate juca cu volanul si pedalele?

Răspuns Câştigător
| Yugeen a răspuns:

"Si cum se instaleaza? "

In cazul acelui Logitech (G27, mai exact) a fost nevoie sa îi caut driverele (pe care nu le avea) precum si un utilitar de "management" prin care se puteau adauga aplicatiile (jocurile) ce se doreau a fi folosite cu volanul.

Dupa ce am instalat driverele (le-am gasit dupa ce le-am cautat pe google, citind cateva articole postate pe mai multe site-uri) s-a instalat automat si un programel care verifica existenta volanului si la fiecare pornire a PC-ului se facea un auto-test in care se invartea volanul.

Dupa toate astea se intra in programul de management si se adauga jocul (in cazul tau Nfs World), in speta aplicatia care porneste jocul (dupa ce instalezi jocul o sa ai pe desktop o scurtatura... da-i dr.click pe ea -> Properties -> Find Target si ti se va deschide un folder unde este selectata aplicatia pe care trebuie sa o adaugi in programul de management).
Dupa ce ai adaugat aplicatia vei observa un fel de scurtatura in program... in cazul meu era suficient sa apese pe acea scurtatura iar jocul recunostea din start volanul.
Ce ar mai trebui tu sa faci este sa intrii in setarile jocului (cred ca la Game Play, dar nu iti pot spune exact pentru ca eu nu am jocul si nu-mi mai amintes optiunile) si sa iti setezi comenzile la "controllers" (sau asa ceva). Acelasi lucru il poti face, teoretic, si din programul de management... dar asta este valabil in cazul unui volan de ~1. 000RON, ceea ce cred ca nu este cazul si la tine (insa asta nu exclude posibilitatea ca programul sa poata fi utilizat si cu alte volane mai ieftine).
Programul de management se numeste "Logitech Profiler".

Daca stii engleza (si nu ai probleme la mansarda) este imposibil sa nu te descurci!

Mai multe detalii gasesti aici: http://solidlystated.com/hardware/logitech-g27-best-settings/

Spor la joaca! (asta a fost o ironie;) )

8 răspunsuri:
| Yugeen a răspuns:

Da, se poate.

Eu am instalat in mod expres un volan (cu pedale + schimbator) Logitech peentru cineva care se joaca Nfs World.

| LavricAlexandra explică:

Si cum se instaleaza?

| LavricAlexandra explică:

Dau funda doar daca merge

| flo97 a răspuns:

Dap!

| Silviu765 a răspuns:

Nu-ti zic