| Ryss a întrebat:

Nu mai ştiu ce să fac...
Am postat ieri o întrebare în legătură cu pisoiaşul meu de două luni care e bolnav.
Nu a fost vaccinat când a avut şase săptămâni, iar doamna veterinar îl suspiconează de ceva boală tipică puilor nevaccinati.
Nu stiam că se pot vaccina la şase săptămâni. Credeam că e prea devreme.

Credeți-mă că scriu asta cu lacrimi în ochi.
Nu se ştie încă dacă are sanse sau nu. Doamna veterinar a zis că poate i se va îmbunătăți starea. Cred în asta şi într-o minune de la Dumnezeu.

M-am pus în fața tabloului cu Iisus şi cu Sfânta Maria, cu pisoiul în brațe şi cu un zar în mână pe care l-am primit cadou de ziua mea de la profesorul de relegie care, în același timp, e protopop... sau ceva de genu.
Am spus de nu-ştiu-cate ori Tatăl nostru. Pisoiul chiar s-a pus si el lângă orgă, deasupra căreia atârnă tabloul. Parcă mă astepta acolo. Mi s-a pus în brațe în timp ce mă rugam plângând pentru el. Se uită la mine când plâng si parcă ştie că sufăr. Chiar a venit la mine aşa cum fac cățelusii de obicei si a vrut să îmi urce în brațe.
Bietul de el, e aşa de drăguț si inocent, iar când îi văd fățuca îmi vine să plâng.
Nu mai suport, nici nu ştiu ce va fi şi îmi vine sa tip.
Vreau păreri serioase. Chiar aş fii în stare să îmi fac eu mie rău doar ca să fie el bine. Astăzi chiar a mâncat lapte şi a băut si apă, ba chiar mai umblă prin casă si tot mai merge afară. Vomită puțin un lichid transparent, gelatinos parcă, după ce mănâncă.

Credeți-mă... Nu ştiți prin ce trec

Răspuns Câştigător
| DixieP a răspuns:

Saracutul. Si mie mi-au dat lacrimile citind asta. Iti zic sigur, nu are nicio legatura cu vaccninul ala la 6 saptamani. Bunica are 3 pisoiasi pe care nu i-a vaccinat niciodata, iar cand erau puiuti nu au primit mai mult de o farfurie cu lapte (una pentru toti trei), mamaliga si cateva granule. Acum au crescut si arata super bine si alearga prin curtea bunicii toata ziua.
Din cate spui, e putin bolnavior. Posibil sa fii racit sau sa fii mancat ceva care nu i-a priit prea bine.
In legatura cu mancarea, tie atunci cand iti este rau iti mai arde de mancare? Nu prea cred. Asa e si cu pisoiasul tau.
Sper ca rugaciunile tale sa fie ascultate si sper sa isi revina cat mai repede.

| Ryss explică (pentru DixieP):

Sper...
Doamna veterinar l-a suspectat pe fratele lui de aceeaşi boală, şi el a murit. "Peritonita infecțioasa". Nu e sigură dacă e asta
Dar e adevărat că au simptome diferite.
Celălalt nu mânca. Eram nevoiți să îi dăm cu seringa. Stătea în pat si nu se misca de acolo.
În schimb, ăsta mai mănâncă; mai greu, si doar când vrea el, dar o face. A avut puțină febră, dar i-a dat ceva ca să îi scadă. Are senzatii de vomă, dar nu vomită; decât uneori, şi dacă o face, e ceva lichid transparent, gelatinos. Vomita doar puțin.
Mai strănută sau tuşeşte, dar aia a fost doar la început.
Adevarul e că am avut multe pisici, unele chiar de când s-au nascut, si UNA nu am vaccinat-o. Nu au avut nimic. Mureau că le tocau maşinile.

Pe lângă asta, el vine la mine. Dacă se vede singur, imediat vine la noi. Si întruna se cere să meargă afara.

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| TufanelTufis a răspuns:

Du-l la alt veterinar care poate da un diagnostic mai repede... nu stiu. incearca sa contactezi si tu ceva website-uri din acesta de veterinari. imi dau si eu cu parerea.

| Ryss explică (pentru TufanelTufis):

A mai venit un veterinar care l-a suspectat de viermi.
E imposibil să aibă aşa ceva cand el a primit deja ceva pentru ei.
Fratele lui a fost suspectat de aceeasi boală tipică puiilor nevaccinați, şi a murit.
Trebuie să menționez si faptul că aveau simptome diferite. El nu mânca si era moleşit TOTAL.
În schimb, acesta mănâncă cât de cât, îmi mai sare în brațe atât mie cât si celorlalți din familie si se plimbă prin casă si afara. În oraşul meu nu sunt chiar atât de mulți veterinari, şi nu toți sunt atat de buni.

| cs113 a răspuns:

Poate ar trebui sa il duci la alt veterinar unul care poate stie ce sa faca. Mai bine mai incerci.

| Ryss explică (pentru cs113):

Crede-mă... Nu ştiu altii si nu avem atât de mulți. Rar care e ceva de ei