| Flo31 a întrebat:

Nu știu exact la ce categorie sa pun întrebarea asta... Mi-am lăsat cubul rubik din greșeală în soare și acum unele stikere s-au închis puțin la culoare. Ce pot sa fac? Cubul funcționează la fel, doar ca nu mai e la fel de estetic. Cum as putea sa fac sa le readuc la culoarea inițială?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Plasticul (si alte materiale colorate) isi pot schimba culoaea din cauza razelor solare.
Nu ai ce sa-i faci, eventual sa-ti cumperi altul.

| Ineys a răspuns:

Daca inca se disting nu vad care e problema... Oricum nici macar nu au toate aceleasi culori. La unele sunt mai sterse la altele mai aprinse, altele au culori total diferite, etc. Atata timp cat nu te impiedica in a-l rezolva nu vad o problema.

| Flo31 explică (pentru Ineys):

Din anumite unghiuri, de exemplu, cele portocalii se confunda cu cele roșii

| Ineys a răspuns (pentru Flo31):

Daca nu vrei sa-ti iei alt cub singura solutie pe care o vad e sa faci un semn distinctiv pe una din culori. Lipeste ceva si asa nu o sa te mai incurce.

| Eugen80 a răspuns:

Nu poti. Vopseaua nu era rezistenta UV.