| oSalamadra a întrebat:

O pisica sufera daca i se iau puii sau uita repede de ei?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Normal ca suferă. Ca o mamă ca atunci cand i se ia copilul de langa ea.
Dar tu nu stii ce inseamna sa fii mamă.

| MihaelaDart a răspuns:

Am grija de pisici fara stapan si care au fatat in magazia din curte, unii dintre ei nu au supravietuit si cam in 2-3 zile plangea dupa ei.

| Freya1 a răspuns:

Depinde de la pisica la pisica.Dar eu cred ca suferă.

Spun asta pentru ca pisicii mele ii mureau puii pe rand și nu aveam ce sa le facem.Erau născuți prematuri și nu rezistau.Dar ea saraca atunci când vedea ca ceva nu e în regula cu unul, îl aduce în gura la noi sa îl salvam.
Dar în acelasi timp, după ce sunt mai mărișori și pot manca singuri, cred ca nu o deranjează dacă ii iei și ii crești cum trebuie.Chiar dacă sunt animale eu am senzația ca se bucura ca primesc o șansă la viata.

| ReddY25 a răspuns:

Da,la fel și unui părinte dacă i se fură copiii

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Logic și animalele au sentimente, spiritul de mama este peste tot cu mici excepții.
În cazurile precum: Găina își ciupește puii care au culoarea unei vrabiute spre exemplu și alte situații, cum și la noi, sunt mame - bune și mame rele care nu pot fi numite mame.
Pisicile își cauta puii, ii cheamă( sunetul de mieunat diferă când comunica cu puii față de cum o face când încearcă să comunice cu tine sau etc).
Suferințele sunt peste tot, cel mai potrivit este =
Castrarea pisicii ( ca să nu fie nevoita pe viitor să se chinuiască cu procesul nașterii și să dăm iar alte serii de puii și etc.
Pe lângă asta, pisica dacă este castrata- are șansa de a trăi mai mult - acei 15 ani din viata, dacă nu este castrata cu siguranță este predispusa la diverse pericole și evident nu prea prinde acei 15 ani.

| king5151 a răspuns:

Logic, am avut o pisica care a plans in fiecare zi după ei și i-am adus înapoi