| anonim_4396 a întrebat:

O prietenă se plânge că pisica ei a început să lase mult păr.Ce ar putea să îi dea ca să nu îi mai cadă aşa mult? Sunt ceva suplimente, soluții etc? Pisica e destul de bătrână.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Multe animale isi schimba parul de 2 ori pe an (par de iarna, par de vara).
Daca animalul este mai batran, atunci este posibil ca parul sa-i cada mai repede decat sa creasca cel nou, chiar si sub forma de "pete" lipsa.
Si omul cheleste cu varsta si ramane cu tot mai putin par, peste tot corpul.

| corbulalbrosu a răspuns:

Este indicat ca in astfel de situatii sa se prezinte cu pisica la un cabinet veterinar. S-ar putea ca medicul veterinar pe baza experientei sale sa stabileasca cauza si sa indice un posibil tratament de urmat.

| Yurisa a răspuns:

Pisicile naparlesc, is schimba blana
Atat timp cat nu au pete "chele" nu ar trebui sa fie o problema. Odata ce iti iei pisica trebuie sa fii constient ca va lasa mult par, nu poti sa ii schimbi trasaturile biologice ca nu esti tu in stare sa o perii zilnic si sa o ingrijesti

| anonim_4396 explică (pentru Yurisa):

Chiar asta e problema.Nu am specificat eu, dar are deja porțiuni fără păr.

| Yurisa a răspuns (pentru anonim_4396):

Mie mi s-a intamplat asa ceva pisicii mele (care are 11 ani) cand i-am pus o zgarda antipurici. Daca ii dati ceva ce nu a recomandat doctorul veterinar, opriti-va. Daca chiar are pete chele poate sa aiba o boala de piele. Cel mai sigur la doctor

| WhatABeautifulDay a răspuns:

Ar putea fi din cauza unei boli (cancer, diabet sau probleme cu tiroida, boala de piele), anxietate/stres, alergie. Ar mai putea fi si din cauza artritei (fiindca ai zis ca e batrana e o posibilitate mare) deoarece pisica se linge in zonele dureroase si linsul excesiv rupe parul, ducand la aceste goluri fara par pe care le-ai mentionat. Sfatuieste-ti prietena sa o duca la veterinar pentru ca nu are ea cum sa diagnostigheze problema.

E adevarat ca pisicile au o perioada de naparlire, dar asta e la primavara si noi suntem in mijlocul iernii, deci cred ca este o problema de natura medicala. Daca s-a mutat recent sau a mai luat un animal e posibil ca schimbarea sa fii stresat pisica ceea ce cauzeaza aceasta cadere de par, dar totusi nu ar strica o vizita la veterinar.

| HoneyBell a răspuns:

Îi recomand cu căldură ceea ce am folosit și eu. Ulei de somon și cereale hipoalergenice dea Royal Canin. Și motanul meu se scarpină așa dar după un control amănunțit era doar o alergie la mâncare, praf și etc și asta ne-a fost recomandat! Sănătate?