| Maria203 a întrebat:

O sa imi iau cainele de la sat si o sa li aduc la oars.Pot sa merg asa la veterinnar fara programare si sa ii faca vaccin.Si ii zic ca am venit sa ii fac primul vaccin si atat, o sa platesc doar vaccinul sau si ceva de genul consultatie?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Da, poți merge. Încearcă. E doar un vaccin, nu o consultație care necesită timp. Dar înainte de vaccin, vorbește cu veterinarul să-i dea antiparazitarul intern, care e necesar. După câteva zile, i se poate face și vaccinul. Un câine trebuie să fie sănătos atunci când i se face vaccinul.
Indiferent de vârsta câinelui, odată cu primul vaccin, o să i se facă și carnet de sănătate, obligatoriu. Dacă cățelul nu e tânăr i se va face un vaccin polivalent cu antirabic. Va fi și microcipat (prețul unui cip e destul de costisitor, iar în lipsa lui niciun veterinar nu va accepta să-i facă vaccinul antirabic, fiindcă așa e legea din 2014. Antirabicul îi oferă imunitate totală, deci va fi ferit de boli contagioase/infecțioase.
„Microcipul conţine date de identificare care sunt trecute în carnetul de sănătate. Are un cod de bare care se aplică pe carnetul de sănătate unde sunt trecute datele de identificare ale proprietarului, adresă precum şi toate semnalmentele patrupedului"

https://www1.agerpres.ro/......--i-de-ce-

8 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Dar la sat nu aveti un medic sau un cabinet veterinar in apropiere in caz de urgentă?

| Maria203 explică (pentru untu):

Ma refeream ca o sa il iau acasa la mine sa fie cainele meu ca el sta legat toata ziua in lant la sat

| untu a răspuns (pentru Maria203):

Stai la casa in oras? Daca stai la bloc nu se poate! Trebuie sa ai acordul vecinilor de bloc!

| FaraNumePls a răspuns:

Poți să te duci dar unii au pretenții și vor programare.

| MorganaM a răspuns:

Ar trebui sa suni inainte

| robyfzr a răspuns:

Si majoritatea medicilor veterinari vor zice ca trebuie sa-i faci carnet de sanatate.

| adelinapascaru1290 a răspuns:

Că prima data nu cred sa îți ceara carnetul dar te avertizează că a doua oare trebuie sa aiba