| BuGsstormbunny a întrebat:

O vulpe care nu se mișcă dintr-un loc și nu se sperie de oameni poate avea rabie(turbare)? Se poate ridica, mișca dar nu vrea sa plece dint-un loc.

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poate are pui si nu pleaca de langa ei.

| Catrice a răspuns:

Nașpa dacă n-ai văzut vulpi care sa se lase mângâiate de oameni sau sa fie crescute drept animal de companie.

| BuGsstormbunny explică (pentru Catrice):

Nu am văzut decât pe internet.

| Catrice a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

Ca animal de companie tot pe net am văzut, dar "în real" am văzut și care sa treacă pe lângă om și sa nu zică nimic.

| BuGsstormbunny explică (pentru Catrice):

Pai da, sa treacă, dar problema e ca nu trece nicicumlaughing

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Catrice):

Nici măcar un salut? Sau să-ți tragă cu ochiul?

| Catrice a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Nu eram eu ala pe lângă care a trecut laughing eram la distanta

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Catrice):

Eu m-am întâlnit cu vulpea, la vreo 5m distanță față de mine, s-a oprit ne-am salutat și a plecat. laughing

| Sekim a răspuns:

Da, poate să fie rabie. Din câte îmi amintesc, așa se manifestă ultima faza a infectării cu rabie. Animalul respectiv devin pașnic și nu mai prezintă sentimentul de teamă fata de nimic, iar în unele cazuri paralizează și nu se mai poate mișca. După 2 - 4 zile animalul infectat moare.

| Sekim a răspuns (pentru Sekim):

Cum am spus, se poate să fie rabie. Ținând cont că bacteriile evoluează și ele, cu siguranță că pot apărea manifestări diferite de la animal la animal. In mod normal, animalul ar trebui sa fie pașnic in perioada asta, însă, nu cred că este infectata aceasta vulpe despre care spui tu, ci mai degrabă așteaptă ceva sau a fost hrănită de un om și Intr o oarecare măsură s-a domesticit și nu mai prezintă frica fata de oameni. Btw, nu da mesaje daca nu accepți mesaje decât de la prieteni.

| BuGsstormbunny explică (pentru Sekim):

Am umblat la setări, acum pot primi.