| VladuT1337 a întrebat:

Parere ciobanesc corb? Greu de întreținut? Devine agresiv? Poate fi luat ca un caine de companie? Ma refer sa nu fie folosit la oi sa le păzească sau altceva fiind un caine de oi

6 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

De obicei ciobanestii sunt pazitori cu familia, reticenti la cei din exterior si un buni paznici pentru turme. Detin un Ciobanesc Alb Grecesc crescut mai mult in casa decat in curte, este agresiv cu cei au intentii de a face rau familiei, este foarte prietenos cu strainii cat si cei care se tem de caini (este un bun psiholog, ii ia incet pentru a prinde increderea in el), are o buna relatie cu copiii, este foarte activ, rau de caldura, ii place umbra sau semi-umbra. Aveam teama in general de orice rasa a ciobanestilor, desi crescandu-l de pui de la 1 luna si jumatate, am ramas placut surprinsa de desteptaciunea lor, invata foarte usor comenzile, rezistent la boli si poate fi un caine foarte bun atat pentru casa cu curte (nu apartament!) sau la o ferma. Cu familia nu sunt niciodata agresivi, sunt foarte calmi si ascultatori, este genul de rasa care "vorbesc" asa cum fac cei din rasa Husky.

P.S. Ciobanestii pot creste frumos in orice colt al tarii, nu este musai doar la munte, asa cum ti-a scris mai devreme un membru TPU. si nu trebuie sa imblanzesti nimic. Un caine la orice varsta pe care il ei, nu trebuie imblanzit, ca nu-i animal salbatic! Un caine din moment ce l-ai adoptat ori cumparat, pe tine te va vedea stapanul sau si te va asculta din orice moment.

Cateva caracteristici despre Ciobanescul Corb https://www.animalepierdute.ro/rase-de-caini/ciobanesc-romanesc-corb-495/
Caracteristici despre Ciobanescul Grecesc Alb https://dress-ro.techinfus.com/ovcharka/grecheskie/

| Catrice a răspuns (pentru MihaelaDart):

Ideea nu e ca dacă îl crești nu e agresiv, ci cum îl crești.

| MihaelaDart a răspuns (pentru Catrice):

Orice ciobanesc are agresivitatea lui in sange, poti sa il cresti tu intr-un mediu frumos si cu muzica, el are in asa natura in ADN-ul sau rolul de aparare. Nu ai cum sa ii elimini o caracteristica din gena lui, oricat cat l-ai creste tu. La asta m-am referit.

| AnImElOvErBuTiDkQ7 a răspuns (pentru MihaelaDart):

? k

| AnImElOvErBuTiDkQ7 a răspuns:

Am vrut si noi sa luam, insa trebuie tinut in locuri reci. (munte, pajiste de stepa). Daca ai grija de el, nu devine agresiv. Hmmm... cred ca il poti lua ca animal de companie, insa trebuie imblanzit. Eu anul trecut am imblanzit unul, este destul de mare, insa m-a muscat din joaca. Sper ca te-am ajutat! happy

| MihaelaDart a răspuns (pentru AnImElOvErBuTiDkQ7):

Cainii cand te musca, nu sunt cu rele intentii, ci vor atentie, vor sa te joci cu ei. Atat pui sau un adult cand il adopti/cumperi nu trebuie sa treaca prin prcedeul imblanzire, caci nu este animal salbatic, pe tine te va vedea stapanul si te va asculta. Ciobanestii sunt agresivi doar in cazul ca le calci teritoriul si vrei sa faci rau, isi apara casa/familia, un caine te simte cu ce ganduri vi spre el. Ciobanestii sunt foarte afectuosi cu familia si prietenii care i-a contact. Si nu trebuie tinuti in tinuturi reci, ci nu suporta prea mult soarele arzator, prefera umbra si semi-umbra, rezista si la orasele de campie.