| BuGsstormbunny a întrebat:

Pe drumul de livada de la mine din sat am vazut pentru a doua oara ca au venit mistretii ca sa bea apa la vale. E un drum destul de circulat. Dar doar de la ora 20:00+ i-am vazut, niciodata ziua. Credeti ca sunt sanse sa ma intalnesc cu ei ziua? Am vazut aproximativ 8.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De obicei, animalele au un traseu si un orar regulat pentru a merge la apa.
Daca le observi orarul, ai sanse controlabile sa le intalnesti.

| BuGsstormbunny explică (pentru Bula):

Mai exact? Daca au venit de mai multe ori tot in jurul orei 20:00+

| Bula a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

Oare ce trebuie "mai exact"?
Acum, dupa ce ti-au citit intrebarea, vor veni la apa la 12 amiaza... tongue

| BuGsstormbunny explică (pentru Bula):

Sa imi explici mai in detaliu, Bula fara mistocarii. Ei sunt activi ziua, etc? Sa traiesti!

| Bula a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

Ziua, de obicei, se retrag in locuri ferite de oameni, unde isi gasesc loc de odihna.
Animalele isi cauta mancare si apa cand nu sunt deranjati, adica mai mult noaptea. Doar daca nu au resurse de mancare si apa este inghetata atunci indraznesc sa intre in apropierea oamenilor.

Pana ce nu este frig, probabil se vor tine de obiceiul de a merge la apa cu cateva ore dupa lasarea intunericului.

| BuGsstormbunny explică (pentru Bula):

Si iarna ce se intampla? Foarte bune explicatii, multumesc!

| Bula a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

Iarna, mistretii umbla mai necontrolat, in cautare de hrana si apa. Deseori in grupuri indraznesc sa intre chiar si in localitati.

Cu cativa ani in urma, in Cluj a intrat o haita de mistreti spre centrul orasului.
Au fost surprinsi la cativa kilometrii de la padurea de langa oras, pe timp de noapte.
Pana la urma au iesit din oras, probabil goniti si de autoritati.