| ionut16001235 a întrebat:

Pentru cei care se pricep la papagalii amorezi(agapornis): cum se poate imblanzi o astfel de pereche de papagali? Le trebuie nisip pentru digestie? Ce trebuie sa mai stiu pentru ca acestia sa aiba o viata lunga si frumoasa? PS: doresc raspunsuri din proprie experienta pentru ca am cam citit tot ce am gasit despre ei pe internet! Mulțumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| Rus_Edi_1995 a răspuns:

Am 2 perechi care de 1 an si 6 luni traiesc fericiti in cusca mea, referitor la intrebari le trebuie nisip pentru digestie.se hranesc la cate.va zile...e bine sa aiba nisip si ca sa poti sa-i inblanzesti trebuie sa fie pui, eu nu am reusit sa inblanzesc perechile mele la timp si acum nu pot decat sa ma apropi la maxim 15 cm de ei ca le e frica de mine. Pt a trai intre 17-20+ ani trebuie sa le alegi o alimentatie din seminte dar si mancare proaspata(fructe si legume)care au proteine. poti sa le dai si carne, dar eu nu le.am dat niciodata.ca sa traisca maximul de ani posibili trebuie sa ii faci sa se simta ca in natura....cu cuib sa ii lasi liberi prin camera 30 min pe zi sa le dai bete din lemn de preferat din gradina fara sa fie stropite si astfel amorezii vor duce o viata indelungata impreuna!(un lucru foarte important este sa ai grija de pereche, o data ce moare unul degeaba il inlocuiesti ca moare si celalalt in 90% din cazuri
SPER CA TE.AM AJUTAT, DACA SE POATE FUNDA!?