| anonim_4396 a întrebat:

Pentru cei care se pricep la pisici. Urmeaza sa primesc o pisica si aceasta pisica e cam plimbareata de felul ei si nu vreau sa ii stric obiceiul dar nici sa-mi umplu casa de bacterii. Din cate am observat se tavaleste pe trotuar, o ia si prin iarba daca nu i se acorda ei atentie. Chestii trestii.
Ce zgarda anti-purici sa ii iau, niste criterii pentru alegerea ei?
Ce sampon anti-purici sa ii iau si de cate ori sa o spal cu acela?
Din moment ce se tavaleste cred ca ar trebui sa ii cumpar un sampon si cu PH normal ca sa o spal, stapana ei o spala o data pe saptamana. Pisica e neagra si se vede toata tarana pe ea cand se tavaleste.
Daca folosesc servetele umede pentru bebelusi ca sa ii spal labutele cand intram in casa e ok? Sunt toxice daca le baga in gura dupa?
Cum o invat sa faca la litiera? Nu e pui si ea a fost luata de afara acum 2-3 ani, si doamna aceasta cum sta la balcon ii lasa geamul deschis ca sa iasa, deci nu face in casa.
Si ce mancare pentru pisici sa ii cumpar ca sa nu ii mai cada parul.
Legat de zgarda spuneti-mi cam cat trebuie sa dau pe ea ca sa ma asigur ca sa fie buna. La sampoane as vrea sa imi recomandati niste firme sigure happy.
Multumesc mult.

12 răspunsuri:
| ligiligi a răspuns:

Buna!
E simplu.Pentru purici nu cred ca e nevoie de zgarda(Daca totusi vrei o gasesti la magazin de animale) mai demult am avut o pisica si avea purici si i-am cumparat pudra pentru purici(praf) nu costa prea mult oh go on.Ei daca vrei sa ii cumperi mancare pentru pisici iti recomand whiskas sau fresky(nu stiu sigur cum se scrie). Poti sa iei plic sau granule si conserva(dar nu iti recomand pentru ca nu i'o dai pe toata de odata si trebuie sa o pui la frigider si apoi iti miroase toata mancarea. Daca spui ca ii cade parul probabil ca naparleste.Ca sa nu fie cu bacterii o speli un sfat:la prima baie pui apa in cada si apoi pisica si nu folosi dusul se va speria de el.Cand o iei la tine acasa sa o ti mai mult in casa si daca se tavaleste o speli.Eu nu imi spal pisica cu sampon special o spal cu ce ma spal si eu pe cap. Daca vrea sa se plimbe, las-o draga sa se plimbe face si ea miscare laughing.Eu iti urez succes cu noul tau animalut pe care o sa il ai si sper ca sfaturile mele sa te ajute.Succes!

| anonim_4396 explică (pentru ligiligi):

Eu ma gandeam la zgarda pentru purici pentru ca e neagra si vad un drac daca are sau nu are happy. Multumesc mult pentru raspuns.

| ligiligi a răspuns:

Eu ma gandesc ca daca ii pui zgarda de purici o sa o deranjeje.Dar cum crezi tu.

| 13524 a răspuns:

Mai intai orice zgarda este buna, iti spun eu ca nu iti trebuie sampon ( sunt veterinar).In cazul cu servetelele umede sa nu dai cu ele pe pisica deoarece ele sunt toxice. Pentru mancare poti sa incerci hrana pentru pisici de apartament de la purina. Si ar fi cazul sa cumperi o perie si sa o peri o data pe saptamana. In legatura cu zgarda nu este o idee buna ca s-ar putea strangula. Poti sa cumperi un ham. Este mai sigur

| xCristianx a răspuns:

Mai bine bag-o intr-un sac si arunc-o in cel mai apropiat lac sau rau.

| anonim_4396 explică (pentru xCristianx):

Pot sa fac practica pe tine ca sa ma asigur ca e sigura treaba happy?
De ce te bagi in seama fara rost thinking

| xCristianx a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu poti pentru ca ai doar16 ani si nu ai nici par la puta.

| anonim_4396 explică (pentru xCristianx):

Ia ghici de ce nu ambatting eyelashes, raspuns : pentru ca's fata. laughing
Dragul meu, daca esti cu unu sau doua decenii mai mare ca mine nu inseamna ca IQ tau e mult mai ridicat incat iti permiti sa faci misto cand iti vine tie cheful happy. Dar asta tine de maturitate si inteligenta. Dar ce mai, de ce sa vorbim de materie cenusie cand ea nu exista. happy
Mult noroc la baut bere si spart seminte happy.

| xCristianx a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai fugi si sterge pisica la fund ca a facut kk pe covor inteligenta lui peste.

| anonim_4396 explică (pentru xCristianx):

Ai uitat " prajit " puisor happy.

| ilcmty a răspuns (pentru xCristianx):

Cat de crud poti fi? Este si ea o fiinta! Daca ti-ar face asta cineva cum ar fi?

| ganksterul1123 a răspuns:

Las-o si pe ia in voia ei sa se joace ca daca o ti tot asa ea o sa plece de acasa si nu o sa mai vezi.Asa mi s-a intamplat si mie.