| Jolley a întrebat:

Pentru cei ce au caini sau stiu melte despre ei:
Eu vreau sa-mi iau un catel care ar fi cea mai usoara rasa de crescut adica sa nu naparleasca sa lase par sunt la apartament
Eu as vrea rasa bichion ce credeti ce sfaturi imi dati.
AAAA sa fie o rasa cam micuta

Răspuns Câştigător
| VampDiaries a răspuns:

Rase de caini care nu naparlesc prea mult

Atata timp cat practic nu exista nici o rasa care sa nu naparleasa deloc, iubitorii de animale, in speranta de a-si usura sarcinile menajere doresc sa achizitioneze un catel care sa nu lase par. Cu toate acestea, retineti ca, desi nu le cade parul, majoritatea cainilor din aceasta categorie il pastreaza in blana, in cele din urma formandu-se cocoloase de par.

Iata cateva rase de cani pe care le puteti alege daca sunteti alergici sau pur si simplu nu vreti sa fiti nevoiti sa periati mocheta din casa constant.

Affenpischer
Apartine familiei raselor "de jucarie". Este numit adesea "cainele maimuta". El este alegerea perfecta pentru cei care isi doresc o rasa care nu naparleste.

Bichon Frise
De asemenea si el este o rasa "de jucarie". Poseda o blanita groasa ondulata si nici un strat de puf dedesubt. De asemenea, are foarte putine probleme de sanatate.

Cairn Terrier
Este o rasa de Terrier de dimensiuni mici – medii. Sunt faimosi pentru putina nevoie de ingrijire si pentru ca sunt foarte buni cu copiii.

Terrier american fara par
Aceasta rasa este ideala pentru oamenii care sunt alergici la matreata si particule de piele moarta ale cainilor. Acestia sunt total lipsiti de par, cu exceptia sprancenelor si a mustatilor. Sunt de trei dimensiuni – miniatura, jucarie si standard.

Bichon Havanez
Multi caini care nu naparlesc pierd cel putin o cantitate mica de par, dar Havanezii nu naparlesc absolut deloc. Cei alergici pot detine un astfel de caine fara nici un fel de probleme.

Bichon Maltez
Acest caine mic si dragalas are nevoie de foarte multa ingrijire, cu toate acestea, nu pierde foarte mult par. Este o rasa de jucarie si e foarte fragil, ceea ce nu il face potrivit pentru orice mediu.

Chinese Crested (Chinezesc cu mot)
Sunt doua varietati ale acestei rase – Powderpuff si fara par. Ambii lasa foarte putin par. Au putine probleme de sanatate si un temperament exceptional. Il puteti integra foarte usor in familie.

Yorkshire Terrier
Acest caine apartine rasei de jucarie, si are o blana lunga care necesita multa ingrijire. Cu toate acestea pierde foarte putin par si este hipoalergenic.

10 răspunsuri:
| ioana100 a răspuns:

Bichonul naparleste si ii cade parul,ce ai zice de un canishe,daca vrei de talie mica,sa fie toy.El naparleste foarte rar,poate odata la un an sau doi, nu stiu exact dar stiu ca naparleste foarte rar si nu ii cade parul! sper ca te-am ajutat, mult succes!

| Tourniquet a răspuns:

Bichon maltese este cel mai mic tip de bichon. Nu lasa par, dar este foarte greu cu toaletajul.
Yorkie (Yorkshire Terrier) este un catel micut, blanos. Exact ca bichonul maltese, este greu cu toaletajul.
Chihuahua este cea mai mica rasa de pe lume. Are parul scurt sau lung (depinde de care vrei) si este de diferite culori (maron, negru, alb, roscat sau in combinatii de aceste culori). Eu am chihuahua maron cu labute si botic alb, coada cu negru si maron. happy
Shih-tzu. Mic, blanos si tot greu cu toaletajul.

Cele din toaletaj greu este in privinta ca le creste parul lung, trebuie sa le prinzi parul in fata, sa ii perii zilnic, sa le iei anumite sampoane si trebuie sa-i tunzi.

| Veterinar a răspuns:

Rasa care nu naparleste : Bichon frise, caniche, poodle etc...
Rase usor de crescut : Chihuhua...

| AlexyaLove a răspuns:

Orice caine naparleste...depinde de cum il ingrijesti. daca il periezi zilnic cu o perie corespunzatoare pentru tipul lui de blana(lunga,foarte lunga, scurta, medie) nu o sa ai nici o problema ca el!

| Jolley explică:

Dar din aceste rase vreau sa fie usor de toaletat de ingrijit nu stiu in afara de iubire sa nu fie prea greu de ingrijit adica deloc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Yorkshire terrier, mi-a spus veterinarul
-biconului ii cade putin par/Yorkshireului nu-i cade de loc
-bichonul=talie S (mica)/Yorkshireul=talie XS (foarte mica)

| byby54 a răspuns:

Eu cred ca pentru tine cea mai buna rasa esti rasa si-tzu pe care il am si eu sper sa iti placa cum arata!

| anncutsa a răspuns:

Buna, Melisa!
Si eu iti spune sa cumperi bichon.Am si eu tot aceasta rasa dar bichon havanez. Crede-ma ca nu-i cade parul mai deloc! am inteles ca o sa-i cada asa ca un " smoc " de par, cand va imbatrani.
Este un catel superb,pufos,mic si jucaus( maltez, frise, havanez. ) si nu pot sa-l ai fara sa nu-l iubesti love struck!
Baftaa! :*

| MIchuPIchu a răspuns:

Bichion sau bichion maltez si pikinez ca nu are nimic e bine rasa asta mai mica

| Maia_1791 a răspuns:

Daca vrei un catelus jucaus, care sa nu lase par, nu cantareste mai mult de 5 Kg(trebuie sa fie de talie mica)poti sa iei un canishe! E ff usor de dresat si e sociabil.Nu musca, nu latra prea des.Si are un aspect placut.Dar totusi trebuie sa ai mare grija de ei pentru ca nu le place sa fie neglijati