| Milk Swan a întrebat:

Perusii meu sunt nedresati… Incerc sa-i dresez, sunt tare speriosi, si ma tot intreb cand se invata sa stea pe deget. Cat dureaza antrenamentul? Care este cea mai scurta si mai usoara cale pe care o cunoasteti?

20 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

Daca au un partener perusii nu cred ca pot fi dresati... cel putin asa am auzit...

| LORY a răspuns:

Si eu am avut perusi... Daca sunt mai mari/ii ai de mai mult timp in care nu te-ai ocupat de ei (sa vorbesti cu ei, sa ii scoti afara din colivie si sa zboare prin camera, sa stea pe mana ta, intr-un cuvant sa se invete cu tine si sa-ti devina prietenihappy ) nu stiu daca mai poti sa ii "dresezi" caci sunt foarte speriosi! dar totusi incearca! niciodata sa nu spui niciodata! big grin

Daca sunt mici incearca ce ti-am spus si asculta si sfaturile celor de mai sus big grin

Succes!

| bonny a răspuns:

Si eu am facut asta astazi si este foarte greu cu ei 2 incearca sa te imprietenesti cu ei si sa ai rabdare si sa stii ca ei simt daca iti e frica de ei cand bagi mana in cusca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine separat. Eu la al meu nu i-am dat de mancare o jumate de zi sau o zi nu mai stiu, iar apoi mi-am pus mei in palma si nu a avut incotro: a venit la mancare. Poate suna un pic crud dar eu asa am reusit...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragostea si comunicarea cu ei.hranirea din palma si chiar din gura. vorbitul frumos si alintarile. succes garantat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut 2 perusi, fata si baiat, si oricit nu m-am staruit, nu am putut sa-i domesticesc, din cauza ca daca sint 2, nu mai au nevoie de altcineva, care nu face pace din,, rasa" lor, din lumea lor. Erau ff speriosi. Acum am numai unul, e baiat, din prima zi i-am dat drumul prin camera, si cum muuulta rabdare, peste 2 saptamini, s-a deprins cu mine. Il am deja de 2 luni. Poti sa dresezi un perus numai daca e singur, si ii impui prezenta ta. 2 sau mai multi...imposibil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Calea cea mai usoara este sa ai rabdare cu ei, ca da ca te grabesti cu ei ii speri, si o sa le fie frica de tine trebuie sa incepi cu pasi marunti si nu trebuie sa ii grabesti sa se aseaze pe tine ei se oisnuiesc dupa cateva luni (maxim 3 luni) asa ca trebuie sa ai rabdare si sa ii cresti in felul tau fiindca, ei se i-au dupa tine sfatul meu este: daca tu ai incredere in tine si esti curajos si ei vor fii la fel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu incerc, dar nu reusesc...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu vei reusi sa dresezi un perus daca este intr-o colivie cu altul...trebuie separati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai 2 perusi e foarte greu sa ii inveti sa sa se obisnuiasca cu tine pentru ca perusiii vorbesc doar intre ie iar pe tine nu te baga in seama sau se sperie de tine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incerc sa fac tot ce pot azi mi-am cumparat un perus dupa moartea nimfei mele incearca sa le lasi o atmosfera calda daca sunt pui baga mana si degetul dar sa ai grija daca e fata incearca cat mai repede pentru ca fetele ciupesc rau, nu te ingrijora se va obisnui ori ce gen ar fi daca esti calm

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Descide colivia si lasa-l sa zboare dupa acea prefata ca esti suparat / suparata 4 min dupa 4 min tine degetul si cand o sa vina descide ceamul si trage perdeaua dupa acea invarte mainile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce sa spun eu am doi unul nu vrea sa zboare deci evident sta pe deget iar celalalt fuge de mine parca as vrea sa-i dau cu toporul dar se inteleg amandoi nu vor sa bage divort

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai`. fi atent/a deci`. shie`eu am un perus.si`tot asa se sperie. dar nu`treb.sa te ingrijorezi cu` invata usor cu` usoru daca`il ai...de 3, 4 zile mai asteapta mai citeste pe net despre el/. daca nu habar n`am:]]

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dale drumul sa zboare si o sa vezi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa te imprietenesti cu ei!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am aceeasi problema cu kiki si cu coco

| nu conteaza_8511 a răspuns:

Si eu am trei perushi. E adevarat ca sunt extrem de speriosi. Ii am de mult timp si nu am reusit inca sa ii "dresez". De fiecare data cand bag mana in cusca, se sperie.Cred ca cel mai bine ar fi sa incerci sa vorbesti cu eihappy

| sym3 a răspuns:

Si eu am doi perusii... o fetita si un baiat la mine baiatul sta pe mana mea si pe deget dar fetita e prea salbatica si nu stiu cum sa fac sa ma imprietenesc mai tare cu ea

| usbmnp a răspuns:

Si la mine a fost asa dar l-am scos din colivie ca sa se obisnuiasca. s-a trantit de cateva ori de pereti dar dupa aceia a incetat si l-am tinut c-am o ora cu mine in pat pe umarul meu si ca prin minune era prietenul meu de-o viata, a stat pe deget pe umar a intrat singur in colivie si a iesit.incearca si tu si apropo da-le oglinda in caz ca-s baieti dar sparat in timp ce se joaca cu oglinda spune cuvinte care vrei sa le invete un cavant cam de 100 de ori rar daca-i spui il invata