| hey97 a întrebat:

Perusul meu nu zboara si nu stiu de ce? Are aripile lasate in jos! Mentionez ca are mai putin de un an si pana acum a zburat linistit dar dupa ce a trecut printr-o raceala mai grava a inceput sa nu zboare!

DE CE? E posibil sa se fi lovit? Nu cred, deoarece l-am supravegheat cand zbura.

4 răspunsuri:
| paul55 a răspuns:

Saalut, pai animalul tau s-ar putea sa fie obosit sau sa aiba ambele aripi luxate sau rupte eu zic sa chemi un medic veterinar sau maca unul de familie sau daca tu sau cineva din familia ta se pricepe la biologie si oleaca ca medicina veterinara sa il consulte adica sa puna mana sub aripioara si daca nu e dreapta inseamna ca are aripa rupta sau daca e cam departata de corp (aripa) este luxata deci eu sunt d e parere ca ar trebui sa chemi un doctor (veterinar), si te rog imi dai funda.

| Bristena a răspuns:

Buna!
Du-l la medicul veterinar. El te poate ajuta mai bine decat orice informatie de pe TPU.
Sper ca te-am ajutat!

| Avocado7 a răspuns:

Si eu am avut un perus care nu zbura deloc pentru ca avea aripa luxata dar cand s-a vindecat si am incercat sa il reanvat sa zboare si atunci nu isi mai desprindea aripa lovita de langa corp dar l-am dus la veterinar si sa refacut si acum nu mai are nimic si zboara perfect
dar sa stii ca ii va lua ceva timp pana va invata din nou sa zboare si trebuie sa ai grija sa nu incerce sa zboare si apoi sa cada pentru ca stand atat fara sa zboare a uitat cum si nu mai poate zbura singur

| maddymady a răspuns:

Am si eu 2 perusi iar unul din el a trecut prin aceeasi problema in acst caz eu am avut putina rabdare iar in vreme de vreo 2-3 saptamani ia trecut daca are acesi problema sar putrea sa il ajute deoarece perusul tau sa dezobisnuit dar tu trebuie sa ii dai drumul si sa ai grija sa nu cada