| Piticuuu a întrebat:

Pisica mea... a venit acum seara sa ii dau sa manance si statea langa castron si miorlaia. cand am luat-o sa vad de ce miorlaie am vazut ca i s-a strambat gura straight faceDin ce cauzastraight face ce as putea sa ii fac. i -sa strambat rau si se vede, dabea mananca, i-am dat lapte

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Foarte bine că i-ai dat lapte! În seara asta supravegheaz-o, s-ar putea să aibă stări de vomă, să nu se otrăvit sărăcuța. Mâine mergi urgent cu ea la medicul veterinar, chiar dacă pisica se va simți mai bine! Însănătoșire grabnică! Să ne ții la curent despre pisi.

13 răspunsuri:
| DoarOana a răspuns:

Buna Piticuuu,
In cazul otravirii (iti zic eu din proprie experienta ca nu s-a putut otravi); pentru ca daca s-ar fi otravit nu ar fi avut maxilarul intr-o parte.
De lovit nu s-ar fi putut lovi pentru ca nu ar da ea singura cu capul in ceva dar s-ar putea ca altcineva sa o fi lovit sau sa i se fi prins maxilarul intr-o cursa de soareci de exemplu sau sa fi cazut ceva peste el.
Niciodata nu o sa poti sa ii misti maxilarul intr-o parte si in alta pentru ca maxilarul pisicii nu se poate misca, asa cum ni se misca noua oamenilor. In cazul in care se misca intr-o parte, e rupt.
Sunt rare cauzele in care se intampla asa ceva, nu e o boala care o cauzeaza dar poate fi un accident. Avand in vedere ca pisica ta nu e obisnuita cu maxilarul intr-o parte exista riscul sa isi inghita limba si nu va putea manca orice. In cazul in care tu nu o duci la veterinar (chiar daca vad ca stai departe de unul) pisica nu se va putea hidrata cum trebuie si nu va obtine proteinele necesare, va slabi si in cele din urma va muri. Medicamente nu pot sa iti recomand pentru ca nu am ce.
In cazul in care maxilarul e rupt, veterinarul va face o miscare brusca si ii va pune maxilarul la loc. (ambele maxilare sunt intr-o parte sau doar unul?) Maxiliarul superior sau inferior?
Cu cat iti duci pisica mai repede la veterinar cu atat e mai bine; in cazul in care decizi sa nu o doci e f posibil sa o pierzi.
Pa, pa

| DoarOana a răspuns:

@piticuuu,
Ma bucur ca ai descoperit ce are pisica ta. Inseamna ca totusi maxilarul ei nu este intr-o parte ci mai degraba este inflamat intr-o parte si asta o face ca sa para ca are maxilarul intr-o parte sau intr-alta. Ma bucur ca ai adus noutati legate de ea

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Mă bucur că pisi e bine. Să ai și tu mai multă grijă de ea, acordă-i mai mult timp ca să nu mai umble creanga. Să auzim de bine.

| Sophie90 a răspuns:

Poate sa lovit...ar trebui sa te duci repede la doctor sa nu se agraveze.

| Cora22 a răspuns:

Buna. Imi pare rau pentru pisicuta ta. Pe moment, nu ma pot gandi decat la doua cauze posible pentru starea ei: fie a fost lovita/batuta, fie a suferit un usor atac cerebral (nu ai mentionat nimic daca se misca cu dificultate, sau nu). Nu incerca sa ii manevrezi maxilarul. Maine du-te cu ea la veterinar, cat de repede poti.

| Cora22 a răspuns:

Ma bucur ca pisicuta e mai bine si ca nu i s-au intamplat variantele pesimiste! Multumesc pentru vesti, a fost un gest foarte frumos din partea ta si il apreciez. Sper sa nu mai aveti parte de astfel de episoade neplacute :-)

Răspuns utilizator avertizat
| Piticuuu explică:

Problema este ca avem decat unul si la marginea orasului si nu stiu cum are programul...din asta am intrebat aici, poate stiati ce sa ii dau...

| Piticuuu explică:

O prietena de familie de farmacist veterinar si a vazut-o a spus ca s-a prins-o curentu exact asa a patit si pisica ei...si mi-a dat un fel antiinflamator pentru ea o data pe zi ii pun cu putina apa. se simte mai bine, mananca, cred ca o sa se faca bine.Multumesc >big grin

| Piticuuu explică:

Poi doar m-ati sfatut si voi.si daca ati vrut sa va tin la curent asta am facuthee heeDeja se observa schimbarihappy

| Piticuuu explică:

Acum pisica si-a revenit totalhappyDuminica mai vine un membru in familiehee hee un catel pechinezhee hee daca o sa am vreo problema cu el stiu unde sa apelezhee hee

| Er1 a răspuns:

Mergi cu ea la veterinar, el știe cel mai bine ce să îi facă, nu mai aștepta să se agraveze situația.

| MissKitty12 a răspuns:

Cred ca mai bine ar fi sa o duci la un veterinar el o sa-ti spuna mai multe sper ca te-am ajutat :X