| iulyana0204 a întrebat:

Pisica mea e foarte timida și speriata. Nu vrea sa meargă la litiera și nici sa mănânce. Ce as putea sa fac sa o acomodez mai repede? E foarte trista. Am adaptat-o și am luat-o de la mama ei.

Răspuns Câştigător
| REMiXPaLTaLK a răspuns:

E normal sa fie asa fiindca odata e luata de langa mama ei si nu mai are cu cine sa miaune, 2 > este intr-un nou habitat si acomodarea dureaza mai mult daca este pui 3 > trebuie sa stai mai mult cu ea si sa o mangai si sa ai vorbesti ca pisica sa te simta si sa te accepte in preajma ei 4 > tavita din platic cu nisip trebuie sa fie pusa undeva langa usa de la balcon sau pe terasa si pisica sa aiba acces la ea - in timp se v-a obisnui si isi v-a da seama ca acolo trebuie sa asi faca nevoile 5 > tavita cu apa proaspata se pune undeva intr-un colt amenajat unde este si tavita pentru mancare - tavitele regulat trebuiesc spalate si curatate bine. Sa iti faci rost de o perie din aceea fina din plastic cu care sa o poti peria fiindca lor le place masajul pe spate si sa aiba la gat si o zgardita lejera anti-purici. In rest, cu putina rabdare cu ea o sa fie ok si o sa se acomodeze.

| iulyana0204 explică (pentru REMiXPaLTaLK):

Mulțumesc frumos! Acum i-am pus tăvița cu mâncare în față și a mâncat? Se lasă mângâiată. Faza e că sta doar într-un colț si e foarte trista. Vreau sa îi fac baie pentru ca cred ca are purici dar nu cred ca e timpul? cred ca am să o sperii mai tare

| Brizbriz a răspuns (pentru iulyana0204):

Daca are purici ia masuri acum, altfel o sa ai si tu si toata casa purici
faptul ca sunt purici de pisici, caini si oameni, e un mit amarat, puricii se sar pe orice animal cu sange cald, iar ca sa se inmulteasca, sar de pe animal si depun oua in crapaturile de pe sol

deci, veterinar si deparazitare cat mai repede

| iulyana0204 explică (pentru Brizbriz):

Mi-a dat veterinarul un șampon foarte bun de deparazitare. Problema e ca nu a mers încă la litiera și nici prin casa nu a făcut nimic. Tot cauta încă locuri mai ascunse și mai întunecate? Eu încerc sa ma joc cu ea sa fac ceva dar stă nedumerită

| REMiXPaLTaLK a răspuns (pentru iulyana0204):

Nu e o problema asta cu puricii sau cu baita la pisici. Pe timp de vara cu un foarfece bine ascutit poti sa ai mai scurtezi parul pe unde al are mai mare si apoi cu aspiratorul dar la o turatie nu prea mare ai aspiri blanita si vor fi trasi si o parte din purici. Problema este sa nu ia de pe undeva si capuse. Apoi cumperi de la farmacii LiSTERiNE (sunt in sticlute de plastic continutul este ori albastru sau alb incolor) si cu servetele umede din acelea de la pungi mari pe care le imbibi bine in Listerine o stergi pe pisica pe tot corpul dar mai putin pe la zona ochilor - acolo o stergi doar cu servetele fara Listerine - uscarea este relativ rapida si efectul este de omorare rapida a puricilor cat si a capuselor daca cumva are. Apoi necesar zgarda anti-purici la gat dar sa nu fie stramta - putin mai larga. Eu am avut ani buni pisici in casa si maidaneze si de rasa, incepusem sa le cunosc toate tabieturile si sireteniile de care erau in stare, insa acum nu mai am timp de animale de casa fiindca necesita ingrijire atenta si iti fura mult timp - pisica e animal de companie de recreere ca sa te joci si sa te amuzi cu ea si culmea este ca unele care sunt mai istete incep sa asculte si de anumite comenzi - cuvinte - de genul cand le strigi sa iasa de unde s-au ascuns. O idee pentru tine - din cutii noi de carton mai gros - cutii de marimi diferite fai un fel de labirint - adica - decupezi rotund cat diametrul pisicii in carton - adica faci gauri si apoi le asezi in asa fel lipindu-le cu aracet in asa fel incat sa aiba ca un fel de casuta cu etaj cu mai multe zone-cutii prin care sa poata sa se strecoare prin acele decupaturi-gauri - le place la nebunie asta si o sa vezi ca o sa asi faca domiciliul de dormit acolo in cutii - la etaj sa zicem faci o decupare patrata sau dreptunghiulara si lipesti pe era folie putin mai groasa de plastic alb transparent - poti lipi cu banda scotch alba - pui cutia casuta construita acolo unde sta pisica refugiata in colt si o lasi in pace dar pe ascuns sa o urmaresti ce face - o sa te amuzi putin.