| CataCatalin994 a întrebat:

Pisicile voastra mananca mancare uscata ieftina?
Am facut un experiment cu ale mele si prefera sa se infometeze decat sa manance mancare d-aia. Am incercat toate sortimentele, nu se ating de ele. Mentionez ca nu se intampla decat cu mancarea uscata, cu mancarea umeda nu au probleme, mananca de orice fel.

Le-am luat azi whiskas junior, au mancat pe saturate. Pisicile voastre mananca mancare uscata ieftina? De aia gasita prin supermarket-uri, de multe ori fara brand. Si daca nu, atunci de ce se mai fabrica? Am luat 2 kg acum vreo saptamana ca era super ca pret, dar am luat degeaba trebuie s-o arunc.

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sau obisnuit cu calitatea - i-am dat wiskas lu' tataie si a zis ca e putin sarat apoi i-am zis ca e mancare de pisica si a scuipato )) eram la 12 ani sau 11 atunci

| Furnicuta000 a răspuns:

Eu am 2 pisici (una de 1 an si una de 5 luni) si le iau mancare varsata de la Mega Image. Bobite mici. Nu au refuzat niciodata mancarea. Poate tu ai invatat-o cu mancarea scumpa.

| JicaContra a răspuns (pentru Furnicuta000):

Nu, poate, sigur si-a invatat pisicile cu mancare scumpa

stiu pe cineva care cand hranea pisica cu mancare scumpa nu ar fi mancat altceva nici moarta, insa din cand in cand uita sa o hraneasca (om batran, deh) si dupa aia manca paine chioara

asa sunt pisicile

| Furnicuta000 a răspuns (pentru JicaContra):

Eu le-am luat si whiskas de cateva ori dar nu mi s-a parut ca ar fi o diferenta la textura, miros, dimensiune sau lista de ingrediente. Daca le e foame mananca, daca sunt rasfatate rabda de foame.
Am vazut pe un grup pe cineva care spunea ca ar trebui chemata protectia animalelor pentru ca unii isi abuzeaza pisicile cu mancare ieftina. 8 lei/kg nu mi se pare chiar asa ieftin. Eu una nu imi permit sa dau 50 lei pe 1 kg de nu stiu ce mancare de pretentiosi care pana la urma are acelasi lucru la ingrediente. Mai ales ca pisicile mele mananca mult. Sunt fericite, mananca, se joaca, le-am luat de pe strada cand erau pui, nu sunt cine stie ce rasa

| CataCatalin994 explică (pentru JicaContra):

Deci daca o las 2-3-4 zile numai cu mancare d-aia, eventual va manca? Pana acum am incercat o zi si jumatate maxim, in care a mancat cateva boabe doar.

| JicaContra a răspuns (pentru CataCatalin994):

Da, cam asta ar fi ideea!
insa or sa te miaune de nu te vezi big grin

| JicaContra a răspuns (pentru Furnicuta000):

Aia cu protectia animalelor sunt imbecili, vad cateva probleme groase cu asta:
1. in general unei feline nu trebuie sa ii dai ce mananca oameni, iar mancarea chiar ieftina e special pentru pisici
2. daca, chiar ar veni protectia animalelor tot ce s-ar obtine ar fi o pisica abandonata, daca nu imi permit sa o hranesc, atunci mai bine o dau chiar eu la protectia animalelor
3. ia tu o pisica de pe strada, infometata si da-i mancare dinasta, ieftina, sa vezi cum o hapaie si dispare mancarea de zici ca nici nu a fost, deci nu e buna pentru pisici pe dracu'!

| CataCatalin994 explică (pentru JicaContra):

Astia cu grupurile de animale pe Facebook sunt foarte absurzi uneori, cel putin nenea de la care am adoptat una din cei doi pui de pisica, imi spunea ca mi-o da doar daca semnez contract de adoptie ( pisica nici macar nu era a lui, s-a nascut in curtea firmei in care lucreaza ) in care imi dau acordul ca o voi hrani numai cu mancare de nu stiu ce fel ( m-am uitat pe net, 25 lei 500 g era cea mai ieftina dintre ele ) si ca-i voi trimite poze cu pisica in fiecare luna sa vada ca e in regula laughing

| JicaContra a răspuns (pentru CataCatalin994):

Trebuia sa ii spui ca trebuie sa iti dea si pedigree pentru pisica la asa pretentii rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-ai obisnuit pisicile cu mancare mancare buna, si acum refuza ce nu le place sperand ca o sa le dai ce vor ele. Ca si oamenii de altfel. laughing
Dar nu arunca mancarea aia de pisici, mai bine ia cate putin cu tine intr-o punguta cand mai iesi pe afara si da-o la pisicile de pe strada.

| CataCatalin994 explică (pentru anonim_4396):

Buna idee sa le dau mancarea aia pisicilor de pe strada, multumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca mananca. Problema e ca le-ai invatat cu mancare buna, si e mai greu pana se dezvata ca psisiciile sunt pretentioase.

| GeorgianRaGe a răspuns:

Daca doresti sa le bagi pe mancare uscata strecoara cate un plic de mancare umeda in cea uscata ( in bolul de mancare)

| CataCatalin994 explică (pentru GeorgianRaGe):

Am incercat, isi aleg cu atentie mancarea umeda si lasa mancarea uscata in bol.