| KanekiMalai a întrebat:

Poate să îmi zică și mie cineva care mai este rostul câinilor pug?
In primul rand au probleme cu inima și respirația deci se chinuie toată viața.
2.Costa mult pentru un așa câine retardat și urât.
3. Zici că cineva l-a lovit cu o cărămidă in fata de are fata așa
4. Daca ai un pug nu ar trebui sa ai dreptul la avort, ai vrut un câine retardat de ce nu ai vrea și un copil retardat.

5 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Mie unii mi se par simpatici, dar nici eu nu inteleg moda asta. Am si eu prieteni cu pugi, fac cainii aia in somn de zici ca acum isi dau duhul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt niste catelusi frumosi. Nu exista catel urat, doar oameni prosti. As creste si un catel fara labute, orb sau surd. Tot suflet e indiderent cum arata.

| TheCrusader a răspuns:

"In primul rand au probleme cu inima și respirația deci se chinuie toată viața." Intreaba-i pe oamenii care au contribuit la 'breeding'. Cainii astia nu s-au facut peste noapte, le-au trebuit ani de evolutie si au fost si alesi speciali ca sa ii faca asa 'urati'. Nici mie nu imi plac, dar au devenit ca Apple: nu is cu nimic speciali dar toata luma ii are, deci si eu ar trebui sa imi iau unul. nu? In Romania nu e nimic, sa vazi aici in Anglia cum e; Numai Apple si pugs. Is ca masinile pe trei roti, unde masina pe patru roti e un sharpei.

| Atim a răspuns:

Salut! Nu o să mă leg de aspectul lor exterior, gusturile nu se discută. Sincer, nici mie nu îmi plac, dar sunt oameni cărora le plac. O să încerc să răspund la întrebările talr în măsura în care pot, considerând ca eu nu am avut niciodată un pug.

1. Au diverse probleme de sănătate, în special respiratorii din cauza botului. Cam toți câinii de rasă au diverse probleme genetice din cauza reproducerii între frați. Toate animalele de rasă sunt rezultatul împerecherii între frați pentru a avea caracteristici comune și asta da diverse probleme. Ăsta ar fi motivul principal pentru care câinii de rasă sunt mai sensibili decât maidanezii. Probleme de genul găsești la mai toate rasele, nu e chiar un argument împotriva cățeilor pug.

2. E o rasă pentru care găsești mai greu cumpărători, normal că prețul e mare. Ca și crescător poți fie să crești o rasă comuna (ca labradorii de exemplu) și să știi ca poți vinde mulți pui, dar la preț mai mic, sau poți crește rase precum pug-ul, știind că îi vei da mai greu, dar mai scump. Cu cât e mai "rar", cu atât e mai scump. Ia în calcul că nu toată lumea ia câinii pentru companie, unii îi iau pentru crescatorii sau pentru expoziție. Costuri de creștere și întreținere sunt indiferent de frumusețea rasei. Crescătorul trebuie să câștige indiferent de situație.

3. Fața aia e elementul care îl face deosebit, pentru aia îl țin unii. Acum e și o treabă de modă. Simplul fapt că unele persoane cunoscute au un astfel de cățel îi influențează și pe alții să își dorească unul. Așa sunt oamenii.

4. Bănuiesc că asta ai spus-o mai mult ca o glumiță.

Per total, indiferent de cum crezi tu sau eu sau alții că arată, e tot o ființă vie care merită să trăiască. Nu e chiar cel mai urat câine posibil, unii îl considera drăguț și îi pot înțelege. Pe cei care considera câinele chinezesc crestat nu îi înțeleg, pe ala il consider de 1.000 de ori mai urât.

| 0k8 a răspuns:

Daca gandesti asa inseamna ca parintii tai ar fi trebuie sa ia avortul ca o optiune...
In primul rand bani nu sunt o problema pentru unii oamenii happy
Faptul ca tie nu iti place nu inseamna ca altora nu le place
Parintii tai ai vrut un copil retardat tu ce ai cu un caine "retardat" happy