| adelle23 a întrebat:

Politia Animalelor. Ar avea efect sau nu? Eu cred ca da, ar merita.

Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Efectul e destul de redus. La noi exista inca ideea aia cu nu poti sa iti reclami vecinii, prietenii, cunoscutii ca nu e frumos. Asa ca, chiar daca politia animalelor va fi corecta, majoritatea abuzurilor nu vor fi denuntate. In plus, ca orice organizatie de stat din romania, acolo vor fi oameni incapabili, care fac asta doar pentru bani, si nu le pasa de animale.
Probabil si politia animalelor va deveni la fel ca acea asociatie pentru protectia animalelor, de pe vremea lui basescu primar, care lua cainii de pe strada, si ii lasa sa moara de foame in adapostul lor.

14 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Avand in vedere mentalitatea semenilor nostri nu cred ca ar avea rezultatul scontat.

| ViVi a răspuns:

happy si eu iubesc animalele dar asta e luptam prea mult ca un taran din Romania sa le chinuie politia animalelor s-a aprobat acum laughing de facut ceva nu face nimeni

| MisterKat a răspuns:

In Romania nici oamenii nu sunt respectati, apai animalele.
Orice s-ar face in Romania nu cred ca va avea un rezultat Politia Animalelor. poate daca vor trece vreo 20-30 de ani si am scapa de generatia de comunisti, taranoi etc.
Ar fi o idee buna sa existe si sa implice in situatia din Romania! Dar ar trebui ca pedepsele/amenziile sa fie mult mai mari.
O zi buna!
Daniel.

| oaiapufoasa24 a răspuns:

Nu cred ca ar avea efect, din pacate. Romanilor de abia le pasa de oameni...

| Chuck a răspuns:

Are efect laxativ.

| Ruxandra_8921 a răspuns:

Cu siguranta daca s-ar infiinta asa ceva in Romania m-as convinge ca incepem sa ne mai revenim si noi din normele ciudate cu care ne-am conformat pana acum...ar fi un pas imens catre o lume mai buna...pentru ca sunt nenumarate cazuri de animale exploatate, ucise cu sange rece, infometate, care au stapani inumani... da sunt pro politia animalelor!

| Ruxandra_8921 a răspuns:

Am revenit cu continuarea... ce as mai fi vrut sa adaug era ca pentru a infiinta o asemenea institutie am avea nevoie de oameni care sa se implice cu adevarat, care sa puna suflet in munca lor, oameni integri care sa nu plece urechea la spaga care ar putea sa o primeasca ca sa faca neobservate ilegalitatile...si inca mai exista astfel de oameni...vezi cazul ursuletului Baloo... oameni ca stapanii lui ar fi capabili sa faca voluntariat pentru a stii ca animalele sunt in siguranta... din punctul meu de vedere orice om care are discernamnt ar trebui sa fie constient ca un animal are nevoie de hrana, igiena, protectie, afectiune poate mai mult decat noi oamneii... diferenta consta in glas...noi putem cere daca avem voie dar animalele pot? ar fi un lucru extraordinar daca am reusi sa infiintam o politie a animalelor!

| Nastia a răspuns:

Da, am avea nevoie de asa ceva.
sa nu lasam huliganii sa omoare cai, caini si tot felul,.
sa facem ceva.

| cristi27 a răspuns:

Cred ca ar avea ceva efect, nu stiu cat de mare dar ar avea, poate oamenii nu ar mai bate si omora cu atata brutalitate animalele

| kayan a răspuns:

@romanticgirlX: huliganii isi rup capetele pe stadion si apoi devasteaza magazinele dupa ce se termina meciul, nu omoara cai si caini... inca n-am auzit sa arunce cineva cu pisici moarte pe teren la un meci de fotbal laughing

e adevarat ca a aruncat cineva cu un cap de porc in Figo la un moment dat... dar porcul era mort deja big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu sigur daca ar avea unefect dar totusi cred ca ar merita incercat pentru ca animalele sa nu mai sufere din cauza neglijentei sau a intentiilor unor oameni care vor sa le faca rau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O tematica, exista pe undeva? astept un raspuns pe the.anca@yahoo.com
multumesc mult

| adelle23 explică:

Sau ala care omora caii ca sa dea familiei de mancare.Hai frate straight face De ce nu muncea ca sa cumpere mancare si nu sa chinuie bietele animalute?

| sym3 a răspuns:

Da