| Vbbutrd a întrebat:

Porumbiță a crăpat un ou ce pot face?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă ești sigur(ă) că l-ai văzut crăpat, pui nu mai iese. Totusi, incearcă să-l lipesti cu puțin scoci (unii columbofili așa procedează) și pune-i-l din nou in cuib.
E prima ei ouare? A fost deranjată la cuib sau cum s-a intâmplat? Unele ouă se crapă și la cadere din lipsă de calciu. De obicei, porumbeii (femelele) scot câte două ouă, la un interval de două zile.
Puiul iese in a 16-17 zi, dacă oul e bun. Dacă nu are paie in cuib, poți să-i aduci de afară un pumn de paie și lasă-i-le in apropierea cuibului, dacă are nevoie de ele și le va lua.
In a cincea zi se poate verifica la bec, dacă iese pui, dar dacă nu ai experiență deloc, lasă-i in pace. Vezi dacă iese ceva in ziua 17 de la ouare.

| Vbbutrd explică (pentru floresdemayo):

La călcat și a avut coaja subțire!
Mai are un ou!
Mulțumesc pentru răspuns!

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

In legătura cu porumbița sau cu oul?

| Vbbutrd explică (pentru sierra1):

Cu oul

| sierra1 a răspuns (pentru Vbbutrd):

Omletă pentru smurfi

| Iote a răspuns:

Nimic. E pierdut iremediabil.

| Vbbutrd explică (pentru Iote):

Dar mai are unul îl va cloci?

| Iote a răspuns (pentru Vbbutrd):

Da, il va cloci.

| Hela a răspuns:

Omleta