| Illuminati2016 a întrebat:

Pot sa leg un tub neon 36w la un balast dintr'un bec economic de 40w?

2 răspunsuri:
| Eugen80 a răspuns:

Un bec economic de 40W, nu are balast.
orice tub de neon are nevoie de balast si starter! Balastul duce tensiune din 220V la peste o mie pentru a aprinde gazul din neon. Becul economic este asa cum spune un bec economic si are alt gaz si alt principiu de functionare.

| Illuminati2016 explică (pentru Eugen80):

Crezi tu, ia desfa tu un bec economic spirala si vezi ca acolo se afla o placa de baza cu bobina si condensatori diode rezistente etc. Ala ii da puterea necesara functionarii (balast electronic)