| forgetmynutella a întrebat:

Pot sa tai unghiile pisicii cu unghiera normala? >>>:

Răspuns Apreciat de Editori
| andrenein a răspuns:

De preferat ar fi sa tai cu o forfecuta speciala, cu unghiera normala risti sa ii crapi/rupi gheruta.
Daca nu ai mai taiat ghearele pisicutei pana acum trebuie sa ai mare grija, o sa observi ca ele au o vena bine vascularizata pe gheruta, nu o taia de preferinta, indicat ar fi doar varful gherutei in u nghi de 45 de grade. Daca totusi iti aluneca mana si tai vena nu te panica deoarece sangerarea se opreste usor.
Pentru o prima data poti merge cu pisica la veterinar si sa rogi sa ii taie unghiile ca sa vezi cum se procedeaza corect.
Bafta si nu schingiui pisica.

4 răspunsuri:
| LaraClarice a răspuns:

Nu, nu este indicat. Trebuie sa i le tai cu o foarfeca specială. Se găsește la petshop sau farmaciile veterinare.
Sa ai mare grijă să îi respecți forma ghearelor, nu sa le tai drepte, ci așa cum cresc ele. De asemenea, sa nu le tai prea scurte, pentru că spre baza au o vena bine vascularizata și riști să îi provoci durere.
Ai mare grija, sa nu chinui pisica.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Da merge, dar specialistii veterinari spun ca unghiile pisicii nu trebuiesc tăiate, deoarece daca le tai ea i si pierde echilibrul ghearele o ajută sa stea dreaptă pisica, acum daca o fi mit sau realitate nimeni nu stie, tu îi poti tăia unghiile gheruțele cu unghiera.

| forgetmynutella explică (pentru CristiDinBucuresti):

Pt echilibru nu era coada si cerebelu?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru forgetmynutella):

Da, coada asa stiu si eu.

| BurteaSebastian a răspuns:

Incearcarolling on the floor)))

| tomcat a răspuns:

Da,eu am taiat.