| StefanOprea a întrebat:

Poti dresa o cioara sau un corb ca animal de companie?

Răspuns Câştigător
| BlackRose03 a răspuns:

Corbul este considerat ca fiind pasarea cea mai inteligenta dintre toate pasarile. Este o pasarea foarte inteligenta care poate fi dresata. http://www.click.ro/news/dresat-corbul-sa-pazeasca-cimitirul http://www.evz.ro/dresorul-de-ciori-din-baia-mare-1053996.html

Răspuns Apreciat de Editori
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu știu, poți încerca! Dar eu, sincer, nu aș pune mâna pe ele! ))
Dacă pe tine te pasionează, îți las niște materiale interesante:

https://www.youtube.com/watch?v=z76Pgl6GJoQ
https://www.youtube.com/watch?v=AfsnHVaScjg
https://www.youtube.com/watch?v=81y2SDoBZAc

http://www.vremeanoua.ro/......-pot-vorbi
http://www.descopera.ro/......iori-corbi

| StefanOprea explică (pentru floresdemayo):

Probabil daca reusesti sa achizitionezi unul cand e pui, se ataseaza de tine si il poti dresa. M-a cam speriat ala care vorbealaughing

| floresdemayo a răspuns (pentru StefanOprea):

Sunt ciudate. Nu știu ce mă înfioară mai mult, penajul sau ciocul lor. Dacă ai unul, sunt curioasă ce "artist" scoți din el. ))

| BlackRose03 a răspuns (pentru floresdemayo):

Personal mi se par unele dintre cele mai interesante animale.
Exista multe mituri legate de corbi/ciori in mitologie și sunt extrem de inteligente(cele mai inteligente după oameni,la același nivel cu cimpanzeii!)și aspectul lor le face mai misterioase decât sunt deja, având o înfățișare oarecum gotica.
Mi-aș dori un astfel de animal, prezintă o provocare(greu de întreținut)și totuși sunt așa frumoase in felul lor și neaintelese.
Inteligența lor, misterul, aspectul "ciudat", abilitățile acestora le fac animalul perfect(pentru mine cel puțin)și un prieten impunător pe care l-as avea cu mare plăcere.

| floresdemayo a răspuns (pentru BlackRose03):

"Personal mi se par unele dintre cele mai interesante animale."

E totuși o... pasăre.

Frumos răspunsul tău și "ciudățică" pasiunea pentru aceste păsari.
În ce mă privește, singurul corb pe care l-aș strânge în brațe e... Brandon Lee.winking

| BlackRose03 a răspuns (pentru floresdemayo):

Yep...aveam crush pe el când eram mai mică și am văzut filmullaughing
Super tipul

7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Conform romanelor din ciclul „Urzeala tronurilor" sau „Harry Potter", se pare că se pot dresa corbii.
Dar trebuie să ții cont că NU poți ține un corb în colivie! (adică nu fără a-i dăuna fizic și psihic - mai ales).

| Sesebi a răspuns (pentru mihai69):

Nu prea to poti lua dupa,, Herry Potter'' laughing Sunt multe lucri acolo care se pare ca le poti face dar in viata reala nu le poti face happy

| LDCCristi a răspuns:

Un studiu realizat pe ciori a rezultat ca sunt cele mai destepte pasari din lume. Ai grija sa nu te dreseze ele pe tine laughing

| Tanasiri a răspuns:

Nu cred ca poți...e un animal sălbatic, nu este obișnuit sa stea cu oamenii happy

| Aurelian1 a răspuns:

Nu poti dresa.

| Bota_Gigi_1993 a răspuns:

Salutare la toata lumea. Vreau sa va spun ca se poate dresa un corb, si o spun din experiente proprii.Am crescut 4 corbi in ultimii ani, dar toti au sfarsit din cauza animalelor de oameni.Ei vroiau sa se joace si sa socializeze, si se trezeau cu o piatra in cap.Invata sa vorbeasca, imita claxoane de masini, iti spune cum il cheama(asta daca ii pui nume).In unchi al meu a reusit performante maxime cu unul. Putea vorbi orice cu el ca si cu un om, pentru ca intelegea.Aduna gunoaiele de prin curte gen:mucuri de tigara, crengute, frunze etc si le ducea la cosul de gunoi, daca mergea undeva mai departe de casa si ramanea fara tigari, il trimitea dupa tigari.Deci sunt foarte inteligenti si se poate domestici.Trebuie rabdare si 80% din timpul tau

| Narcis_Danut_1991 a răspuns (pentru Bota_Gigi_1993):

Sti de unde pot cumpara unul?

| Alphahkbg a răspuns (pentru Bota_Gigi_1993):

Si cam de unde il poti cumpara, gen daca nu ai pe cineva care sa fie in domeniul asta :?